×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Płatność wyłącznie kartą zakazana. Prezydent podpisał ustawę
Z badania Narodowego Banku Polskiego wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze/ fot. PTWP

Płatność wyłącznie kartą zakazana. Prezydent podpisał ustawę

Autor: PAP Data: 30 września 2021 14:03 | Aktualizacja: 30 września 2021 14:27

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Jej celem jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Pozwoli to m.in. unikać sytuacji, że klienci sklepów  i punktów usługowych spotykają się z odmową przyjmowania banknotów.

Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, 28 września 2021 r. Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Jej celem jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia.

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.

Kasjerzy nie chcieli przyjmować banknotów

NBP uzasadniał konieczność wprowadzenia zmian dbałością o ochronę interesów konsumentów. W badaniach prowadzonych w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) podczas trwania pierwszej fali epidemii pojawiły się sygnały, że płatnicy w sklepach spotykali się z odmową przyjmowania banknotów.

„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – powiedział prof. Adam Glapiński, podczas prezentacji wyników badań zwyczajów płatniczych Polaków w maju 2021 r.

Polacy chętnie płacą gotówką

Z badania prowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażonych w terminal płatniczy. Osoby te, mimo możliwości zapłaty kartą (posiadanie karty i obecność terminala), wybrały transakcje gotówkowe z uwagi na osobiste preferencje.

Kiedy nie ma obowiązku przyjmowania gotówki?

Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz