×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Podwyższenie 500 plus do 800 plus. Ile to będzie kosztować?
Podwyższenie 500 plus do 800 plus będzie kosztowało 24 miliardy złotych/fot. PAP/ Piotr Nowak

Podwyższenie 500 plus do 800 plus. Ile to będzie kosztować?

Autor: PAP Data: 15 maja 2023 17:08

Podwyższenie 500 plus do 800 zł to koszt około 24 mld zł, czyli 0,7-0,8 proc. PKB - poinformował na konferencji prasowej w Otwocku premier Mateusz Morawiecki.

800 plus. Ile to będzie kosztować?

Premier Morawiecki przyznał, że podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 zł będzie finansowane z dalszego uszczelniania systemu podatkowego i wyższych dochodów budżetowych na skutek mocniejszego wzrostu gospodarczego.

Zapewnił, że system podatkowy wciąż będzie uszczelniany. "Nie dalej jak sześć dni temu minister Magdalena Rzeczkowska wniosła na Radę Ministrów kolejną ustawę, kolejne miliardy uszczelnienia podatku VAT, CIT. Stąd pojawiają się dodatkowe środki zaplanowane również na przyszły rok" - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

"800 plus, czyli dodatkowe około 24 mld zł (...) to jest około 0,7-0,8 proc. PKB".

800 plus. Kiedy wypłaty?

"Większość agencji ratingowych, instytucji międzynarodowych zgadza się z naszymi prognozami, że wzrost gospodarczy będzie szybszy. Szybszy wzrost przekłada się na wyższą aktywność gospodarczą, a to przekłada się na lepszy stan budżetowy, na wyższe dochody. Mamy to odpowiednio przekalkulowane. Zresztą rynki finansowe widzą to. Od wczoraj złotówka umocniła się, obligacje trzymają się mocno" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wypłata podwyższonego świadczenia (czyli 800 plus) rozpocznie się od stycznia przyszłego roku, kiedy to, jak stwierdził Morawiecki, inflacja będzie już w mocnym trendzie spadającym.

"Dzisiaj czytając analizy instytucji międzynarodowych i nasze własne, wiemy że już teraz, miesiąc po miesiącu inflacja będzie spadała, a w końcówce tego roku może być w bardzo mocnym trendzie spadkowym" - mówił szef rządu.

W niedzielę lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że świadczenie wychowawcze "500 Plus" zostanie podniesione do 800 zł.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz