×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polacy nie chcą podwyżki akcyzy na piwo
Planowane na kolejne lata podwyżki akcyzy na piwo wywołują niezadowolenie większości Polaków/fot. Shutterstock

Polacy nie chcą podwyżki akcyzy na piwo

Autor: portalspozywczy.pl Opublikowano: 29 października 2021 11:18 | Zaktualizowano: 29 października 2021 11:31

Planowane na kolejne lata podwyżki akcyzy na piwo wywołują niezadowolenie większości Polaków. Ich zdaniem podatek akcyzowy, którym obłożono ten trunek, już teraz jest stosunkowo wysoki, a motywacje władz stojące za jego zwiększeniem są nieprzekonujące.

O planach podwyższenia podatku akcyzowego na piwo mówi się już od dłuższego czasu, dlatego większość ankietowanych przez SW Research w październiku 2021 roku zdążyła sobie wyrobić własne zdanie w tej kwestii. O planowanych przez rząd podwyżkach (o 10 proc. od 2022 roku i łącznie o 40 proc. do roku 2027) słyszała większość społeczeństwa, bo aż 52,2 proc., a temat zupełnie nie interesuje zaledwie 17 proc rodaków. Polacy oceniają ten pomysł negatywnie, a zapowiadany wzrost stawek akcyzy wydaje się zbyt wysoki dla 63,4 proc. osób.

Polacy obawiają się wzrostu cen alkoholu w sklepach

W analogicznym badaniu opinii, przeprowadzonym w 2019 roku, zdecydowana większość respondentów (64,2 proc.) wyraziła obawę, że podwyżka podatku akcyzowego doprowadzi do wzrostu cen piwa w sklepach. Pytani o motywację, jaka stoi za planami ustawodawcy, nie mieli wątpliwości, że odpowiedzi należy szukać raczej w chęci zwiększenia wpływów budżetowych oraz realizacji obietnic wyborczych (łącznie 78,4 proc. wskazań), niż w trosce o zdrowie obywateli (14,4 proc.).

Dziś, na kilka miesięcy przed wejściem w życie kolejnej nowelizacji ustawy akcyzowej, równie niewielka liczba Polaków wierzy w szlachetne intencje legislatora. Tylko 12,9 proc. badanych jest przekonana, że podwyżka akcyzy ma na celu względy zdrowotne, zaś aż 73,4 proc. uważa, że chodzi wyłącznie o zasilenie państwowej kasy.

Pandemia i jej skutki negatywnie wpływają na nastroje konsumenckie. Większość respondentów (57,6 proc.) uważa, że cena piwa już dziś jest wysoka. 31,5 proc. uważa przy tym, że w obliczu wysokiej inflacji nie powinno się podnosić podatków, a 39,4 proc. – że raczej warto je obniżać, by ulżyć obywatelom.

Akcyza na piwo tematem FRSiH 2021

O tym będziemy też m.in. dyskutować podczas debaty zatytułowanej „Wyzwania dla branży alkoholowej” w trakcie listopadowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2021, które odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Hotelu Sheraton w Warszawie.

W ramach debaty będziemy mówić też o cenach wódki i innych alkoholi w kontekście decyzji rządu odnośnie podwyżki akcyzy od nowego roku. Jak decyzje rządu są odbierane przez producentów wyrobów alkoholowych? Ponadto zajmiemy się dyskusją o tym co piją Polacy, o sile tradycji oraz nowych zwyczajów w konsumpcji alkoholi, o sprzedaży alkoholu w zdigitalizowanym świecie i o wpływie podatków na rozwój branży alkoholi.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz