Partnerzy portalu
Polacy oszczędzają mniej niż na początku pandemii Zmniejszyła się liczba osób, które oszczędzały więcej, niż przed pandemią/ fot. Unsplash.com

Polacy oszczędzają mniej niż na początku pandemii

Autor: horecatrends.pl Data: 15 października 2021 14:02

Polacy wracają do starych nawyków. W ciągu roku zmniejszyła się liczba osób oszczędzających i uważnie gospodarujących domowym budżetem. Według najnowszych badań Credit Agricole zmalały także obawy wobec załatwiania spraw urzędowych i bankowych stacjonarnie.

Dokładnie rok temu 70 proc. Polaków deklarowało, że pieniędzmi gospodaruje uważniej niż przed pandemią, 47 proc., że więcej oszczędza. Credit Agricole postanowił po roku zadać te same pytania Polakom.

Mniej osób osób oszczędza więcej, niż przed pandemią

Okazało się, że odsetek osób, które uważnie gospodarują budżetem spadł o 10 punktów proc. i aktualnie wynosi 60 proc. Zmniejszyła się także o 11 punktów proc. liczba osób, które oszczędzały więcej, niż przed pandemią. Aktualnie robi to 36 proc. badanych.

- Mniejsze oszczędności Polaków mogłyby wynikać z powodu utraty pracy czy ze wzrastających kosztów życia. Jeśli jednak dołożymy do tego mniejszą skłonność do uważnego gospodarowania pieniędzmi, wniosek nasuwa się jeden: przyzwyczailiśmy się do nowej sytuacji, nie boimy się już jej tak jak rok temu, dlatego częściowo wróciliśmy do starych nawyków – mówi Katarzyna Kierzkowska, menadżer ds. Badań i Analiz Rynku w banku Credit Agricole.

Zmniejszenie obostrzeń związanych z pandemią spowodowało również zmniejszenie obaw wobec osobistego kontaktu przy załatwianiu spraw urzędowych i bankowych. Jeszcze rok temu 68 proc. Polaków częściej załatwiało takie sprawy przez Internet lub telefon w porównaniu do okresu przed pandemią. Obecnie jest to 47 proc. badanych.

* Badanie realizowane na Panelu Badawczym Ariadna, na próbie N= 1000, 18+, próba ogólnopolska, wrzesień 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz