×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polskie firmy chcą zatrudniać
PARP: co trzecia firma w Polsce chce zatrudnić nowych pracowników w II kwartale br./fot. shutterstock

Polskie firmy chcą zatrudniać

Autor: PAP Data: 25 kwietnia 2023 15:27

Nowych pracowników zamierza zatrudnić w II kwartale br. 28 proc. firm w Polsce, a 19 proc. zapowiada redukcję etatów - wskazano w raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Największy wzrost liczby pracowników planują przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób.

Z danych ManpowerGroup przywołanych w raporcie "Rynek pracy, edukacja, kompetencje" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że "w II kwartale roku aż 49 proc. pracodawców nie planuje zmian w składzie swoich zespołów". Dodano, że 28 proc. ankietowanych firm deklaruje chęć zatrudnienia nowych pracowników.

Co trzecia firma w Polsce chce zatrudnić nowych pracowników w II kwartale br.

Największy wzrost zatrudnienia przewidują organizacje liczące powyżej 250 pracowników (o 22 proc.). Firmy średnie oraz mikro wskazują na prognozę wzrostu zatrudnienia odpowiednio o 6 proc. i 8 proc.

"Najbardziej intensywne działania rekrutacyjne przewidują przedstawiciele obszaru usługi energetyki i usług komunalnych (22 proc.), usług komunikacyjnych (21 proc.) oraz w sektorze transportu, logistyki i motoryzacji (+19 proc.)" - wskazano. Natomiast 19 proc. respondentów zapowiada redukcję etatów. Zwolnienia przewidują przede wszystkim przedstawiciele małych organizacji, od 10 do 49 osób (z prognozą -2 proc.).

W raporcie PARP przywołano też dane zamieszczone w "Trendach rynku pracy dorywczej 2023 #Praca natychmiastowa". Wynika z nich, że wśród firm, które zlecały pracę dorywczą w 2022 r., 66 proc. zamierza kontynuować taką formę zatrudnienia w tym roku, z czego 34 proc. planuje zwiększyć korzystanie z pracowników dorywczych. "W przypadku firm, które nie korzystały z pracy dorywczej w minionym roku, połowa z nich zamierza zacząć to robić w 2023 r." - wskazano. Dodano, że najwięcej pracowników dorywczych zatrudniała branża handlu detalicznego - 37 proc.

Dla 53 proc. osób wykonujących pracę dorywczą głównym powodem jej podjęcia była "chęć dorobienia w związku ze zbliżającą się konkretną okazją, która generuje dodatkowe wydatki - np. święta, urodziny bliskiej osoby. 50 proc. chciało przeznaczyć dodatkowe środki na konkretny cel osobisty, a 48 proc. wskazało, że potrzeba wykonywania pracy dodatkowej wiązała się z brakiem pieniędzy na podstawowe wydatki dotyczące kosztów życia; 35 proc. chciało zarobić, by móc odłożyć gotówkę na przyszłość.

Najczęściej wskazywanymi korzyściami z pracy dorywczej przez pracowników są: szybka wypłata wynagrodzenia (87 proc.) oraz elastyczność czasu pracy, pozwalająca na dopasowanie zleceń do prywatnego grafiku (85 proc.).

W cytowanym przez PARP raporcie Komisji Europejskiej na temat równości płci w krajach UE opublikowano dane dotyczące aktywności zawodowej w podziale na płeć w 2021 r. "Na badanych rynkach aktywnych zawodowo pozostawało wówczas 67,7 proc. kobiet i 78,5 proc. mężczyzn. Oznacza to lukę zawodową na poziomie 10,8 proc." - wskazano. Według opracowania luka zawodowa w Polsce wyniosła 14 proc.

Dodano, że różnica wynagrodzeń wśród kobiet i mężczyzn w UE w 2021 r. wyniosła 12,7 proc. "Względem 2018 r. oznacza to spadek o 1,7 p.p. Korzystniej wygląda różnica w wynagrodzeniach w Polsce, gdzie różnica płac wyniosła 4,5 proc." - podkreślono.

Raport PARP dotyczy okresu od 28 lutego do 30 marca br. Publikację Agencja przygotowuje co miesiąc na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz