Rusza certyfikacja podmiotów turystycznych, realizujących Polski Bon Turystyczny - informuje Polska Organizacja Turystyczna.
Oddział ds. obsługi i promocji Polskiego Bonu Turystycznego rozpoczął realizację projektu, którego celem jest pomoc w ponownym uruchomieniu i poprawie sytuacji sektora turystycznego. "Jego zadaniem jest także promocja obiektów noclegowych oraz organizatorów turystyki, którzy w trakcie realizacji usług opłacanych bonem profesjonalnie prowadzą swoją działalność, świadczą usługi turystyczne na wysokim poziomie i dbają o bezpieczeństwo podróżnych" - wskazano.
Jak podkreślono, do projektu zaproszeni są wszyscy przedsiębiorcy turystyczni oraz organizacje pożytku publicznego, które świadczą usługi hotelarskie lub są organizatorami imprez turystycznych i są zarejestrowane w programie Polski Bon Turystyczny.
"Cały czas pracujemy nad tworzeniem skutecznych protokołów i planów działania, które zoptymalizują wspólne wysiłki branży na rzecz odbudowy sektora. Wśród nich są także rozwiązania, za pomocą których chcemy dać podmiotom turystycznym zestaw narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa ich pracownikom i podróżnym" - wskazała wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel.
Dodała, że projekt Certyfikacja Podmiotów Turystycznych został stworzony po to, aby wyróżnić te podmioty, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju turystyki krajowej i których działania mogą być wzorem do stworzenia wspólnych zasad i Katalogu Dobrych Praktyk dla całej branży. "Certyfikaty pomogą też podróżnym rozpoznać miejsca, które oferują bezpieczny wypoczynek" - oceniła.
Jak dodała, projekt certyfikacji podmiotów turystycznych opiera się na dwóch działaniach. Pierwszym z nich jest samoocena - wszystkie podmioty turystyczne, które chcą wziąć udział w certyfikacji, powinny zarejestrować się do projektu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej certyfikat.pot.gov.pl
W tym etapie przedsiębiorcy samodzielnie potwierdzają stosowanie dobrych praktyk podczas realizacji programu Polski Bon Turystyczny, związanych m.in. z bezpieczeństwem, higieną, udogodnieniami dla dzieci oraz współpracą z innymi podmiotami i instytucjami turystycznymi. Zgłoszenia do tej części programu są przyjmowane od kwietnia do maja 2021 roku - wskazała.
Organizacja wskazuje, że podmioty turystyczne, które zgłoszą swój udział w autocertyfikacji oraz zostaną zaproszone przez nią do projektu, zakwalifikują się do kolejnego etapu, który odbędzie się w formie bezpośrednich wizyt i spotkań z przedsiębiorcami.
Ten etap jest planowany od maja do listopada 2021 roku. Każdemu podmiotowi, który zgłosi się do projektu, weźmie udział w obydwu działaniach i będzie realizował program Polski Bon Turystyczny według wysokich standardów i norm bezpieczeństwa, zostanie przyznany Certyfikat Dobrych Praktyk - podano.
Dodano, że uczestnicy projektu uhonorowani certyfikatem zostaną dodatkowo wyróżnieni w publikacji Katalog Dobrych Praktyk, oznaczeni na mapie bezpiecznych obiektów realizujących usługi z użyciem Polskiego Bonu Turystycznego oraz otrzymają prawo do korzystania z logo certyfikatu w celu promocji swojego obiektu i komunikacji świadczonych usług. Uzyskanie certyfikatu jest bezpłatne - czytamy.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.