×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika paszportu covidowego? Müller: ten projekt przejdzie
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika paszportu covidowego? Müller: ten projekt przejdzie

Autor: PAP Data: 12 stycznia 2022 09:30 | Aktualizacja: 12 stycznia 2022 09:42

Jestem przekonany, że projekt ustawy w sprawie weryfikacji covidowej przejdzie w Sejmie - mówił w środę (12 stycznia) rzecznik rządu Piotr Müller. W projekcie są zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19.

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła we wtorek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS.

Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Pracodawca będzie mógł żądać informacji o zaszczepieniu albo testu

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski, gdzie w środę gościł rzecznik rządu, przywołano spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego z posłami klubu PiS Anną Marią Siarkowską, Januszem Kowalskim i Marią Kurowską, którzy sprzeciwiają się tzw. segregacji sanitarnej.

Po nim Siarkowska napisała na Twitterze: "Wykazywaliśmy bezprawność i bezsens sanitarnej segregacji. Ubolewam, że nasze argumenty merytoryczne nie zostały przyjęte".

Alternatywą do zaszczepienia jest weryfikacja testem

Müller pytany o to spotkanie podkreślił, że argumenty obu stron są ogólnie znane.

- My uważamy, że te przepisy powinny wejść w życie, że one są elementem realizacji działań przeciw epidemicznych, szczególnie, że w tych przepisach jest mowa również o tym, że alternatywą do zaszczepienia jest weryfikacja testem, czyli, krótko mówiąc, że można na bieżąco się testować, jeżeli ktoś z jakichś przyczyn nie chce się zaszczepić - powiedział.

Na uwagę, że prezes PiS i premier nie potrafią przekonać grupy posłów, rzecznik podkreślił, że świadczy to o różnicy zdań - podobnie jak są różnice zdań w innych klubach parlamentarnych.

- Nie zmienia to faktu, że my, kierownictwo naszej partii, staramy się przekonywać naszych posłów - powiedział i podkreślił, że projekt ustawy o weryfikacji jest pewnego rodzaju kompromisem.

Pytany, czy projekt ustawy przejdzie w Sejmie, odpowiedział:

- Jestem przekonany, że tak.

Dopytywany, czy przy wsparciu opozycji, odparł z kolei: - Być może nie będzie nawet potrzebne do tego wsparcie opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz