×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Pracy na wakacje nie brakuje. Ile można zarobić w HoReCa?
Wakacyjna praca w HoReCa. Ile można zarobić w hotelach lub restauracjach?/fot. shutterstock

Pracy na wakacje nie brakuje. Ile można zarobić w HoReCa?

Autor: PulsHr Data: 01 sierpnia 2022 14:00

W Polsce w sierpniu 2021 roku z hoteli korzystało 6 mln osób, podczas gdy w lipcu 5,3 mln. Można założyć, że duże obłożenie hoteli w sierpniu będzie też dotyczyło tego roku, co oznacza, że rośnie szansa na znalezienie pracy i niezły zarobek dla młodych osób.

Wakacyjna praca w HoReCa

Sierpień to najbardziej gorący miesiąc wakacyjny - i to w całej Unii Europejskiej. Z najnowszych danych Eurostatu podsumowujących 2021 rok wynika, że aż 24 proc. wszystkich noclegów w hotelach z całego roku przypada właśnie na sierpień, podczas gdy na kwiecień i maj zaledwie 3 proc. Co ważne, Eurostat podaje, że dane z 2021 roku zbliżył się do wzorców sprzed pandemii z 2019 roku.

W Polsce w sierpniu 2021 roku z hoteli korzystało 6 mln osób, podczas gdy w lipcu 5,3 mln, w czerwcu 3,2 mln, a we wrześniu 4,5 mln. Można założyć, że duże obłożenie hoteli w sierpniu będzie też dotyczyło tego roku, co oznacza, że rośnie szansa na znalezienie pracy i niezły zarobek dla młodych osób.

- W tym roku po raz pierwszy od wybuchu pandemii ruszyły prace sezonowe bez większych ograniczeń. Oferty pojawiały się w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach. Pracodawcy nie mogą narzekać na brak rąk do pracy. Poza młodymi osobami, które chcą sobie dorobić przed startem roku akademickiego do Polski napłynęli uchodźcy. Jak wiemy z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już 358 tys. osób znalazło pracę z 661 tys. w wieku produkcyjnym. Stąd w tym roku po raz pierwszy m.in. hotele nie narzekają na deficyt kadrowy. Sezon jeszcze się nie skończył, wielu pracodawców nadal szuka ludzi do pracy - zapewnia Krzysztof Inglot.

Wakacyjna praca: Ile można zarobić?

Na liście zawodów, które gwarantują najwyższe zarobki, znajdziemy pracę na festiwalach muzycznych, która dla wielu młodych osób jest spełnieniem marzeń. To nie tylko szansa na zarobek, ale też rozrywka. To właśnie najlepiej wyceniany zawód wśród analizowanych przez Personnel Service – zarobki wynoszą w nim od 20 do 24 zł za godzinę netto.

Kolejne dobrze płatne zawody wymagają odpowiedniego przygotowania i certyfikacji. Chodzi o ratownika na basenie i instruktora kitesurfingu, gdzie zarobki za godzinę zamykają się w granicach 18-20 zł netto. Podobnie można zarobić, wykonując zawód hostessy. Te w wakacje są rozchwytywane ze względu na organizowane akcje promocyjne.

Wybierając się do pracy wakacyjnej w turystyczne rejony, mamy wiele możliwości. Wychowawca na kolonii, który opiekuje się dziećmi w trakcie ich wakacji, zarobi średnio 15,5 zł za godzinę netto, trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Recepcjonista lub recepcjonistka w hotelu mają szansę zarobić średnio 15 zł za godzinę netto. Z kolei sprzedawca lodów lub gofrów na deptakach może liczyć na wynagrodzenie od 14,5 do 16 zł za godzinę netto. 14 zł za godzinę netto wyciągnie kelner, ale tutaj warto pamiętać, że napiwki, zwłaszcza w największych miejscowościach turystycznych, potrafią dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie podnieść wynagrodzenie.

Więcej czytaj na pulshr.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz