Partnerzy portalu
Premier: jeśli będzie trzeba pomoc covidową rozszerzymy na inne branże Premier: jeśli będzie trzeba pomoc covidową rozszerzymy na inne branże; fot. shutterstock

Premier: jeśli będzie trzeba pomoc covidową rozszerzymy na inne branże

Autor: PAP Data: 30 grudnia 2020 13:41

Jeśli będzie taka potrzeba, pomoc covidową rozszerzymy również na inne branże - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że MRPiT oraz PFR przygotowują tzw. tarczę regionalną, która ma trafić m.in. do firm z południa Polski.

Szef rządu był pytany w środę na konferencji prasowej, czy rząd zdecyduje się na zastąpienie kryterium przyznania pomocy firmom z kodów PKD na spadek przychodów powyżej 90 proc. O takie rozwiązanie ma apelować Rzecznik MŚP.

Premier zauważył, że kryzys wywołany COVID-19 nie uderza tak samo w przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że niektóre branże, jak np. przemysł, branża cyfrowa czy informatyczna "radzą sobie całkiem nieźle", a niektóre "są w bardzo dużych tarapatach".

Mateusz Morawiecki zapewnił, że jeśli pojawi się potrzeba, to pomoc covidowa będzie rozszerzona na inne branże. Nie będzie ona trafiać jedynie do tych określonych w tarczy branżowej.

Premier wyjaśnił, że takim szerszym narzędziem będzie np. opracowywana obecnie w resorcie rozwoju, pracy i technologii oraz przez PFR tzw. tarcza regionalna.

Szef rządu podkreślił na konferencji, że w ramach tego wsparcia, pomoc finansowa ma trafić do gmin i powiatów na południu Polski, które - jak podkreślił - zimą realizują największe obroty i mają największe dochody na ruchu turystycznym. Są one teraz w szczególnie trudnej sytuacji w związku z drugą falą pandemii i decyzją rządu m.in. o zamknięciu bazy hotelowej.

"Żeby częściowo skompensować te straty, nie tylko przedsiębiorcom z tych 38 branż PKD (...) Przedsiębiorcy wiedzą, że mogą występować już wkrótce o tę pomoc. W ciągu dwóch trzech dni po złożeniu wniosku - mam nadzieje, że to będzie takie tempo jak wiosną - będziemy w stanie zabezpieczyć te środki, żeby przynajmniej w znacznym stopniu skompensować koszty, które są do poniesienia i spadek obrotów, który jest związany z naszymi różnymi obostrzeniami i z walką z COVID-19" - powiedział premier.

23 grudnia br. premier informował, że na tzw. tarczę regionalną rząd ma zamiar przeznaczyć do 1 mld zł dla regionów i samorządów, które są i będą najbardziej dotknięte przez pandemię i restrykcje z niej wynikające. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz