×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Prezes NBP nie przewiduje recesji w Polsce
Prezes NBP, Adam Glapiński, zapewnił, że w Polsce recesji nie przewiduje./fot. PAP

Prezes NBP nie przewiduje recesji w Polsce

Autor: PAP Data: 08 września 2022 16:02

Całą gospodarkę światową czekają trudniejsze czasy, co polega m.in. na wyższej inflacji, która niedługo będzie jednoczesna ze spowolnieniem wzrostu, stagnacją, a w niektórych krajach z recesją - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. W Polsce recesji nie przewiduje.

Prezes NBP: w Polsce nie przewidujemy recesji

 

Prezes NBP ocenił, że całą gospodarkę światową czekają trudniejsze czasy. "To polega m.in. na wyższej inflacji, która zacznie być niedługo jednoczesna ze spowolnieniem wzrostu, a nawet stagnacją, a w niektórych krajach z recesją. W Polsce recesji nie przewidujemy" - podkreślił Glapiński.

Jego zdaniem tempo wzrostu gospodarczego w Polsce jest nadal bardzo solidne, utrzymuje się też dobra sytuacja na rynku pracy.

"Inflacja obecnie nadal rośnie, choć znacznie wolniej niż dotychczas. Sytuacja w gospodarce jest nadal bardzo korzystna, ale widzimy coraz więcej sygnałów wyraźnego spowolnienia aktywności gospodarczej" - stwierdził prezes NBP. Dodał, że słowo "kryzys" w odniesieniu do Polski jest nieadekwatne. "Mamy nadzieję, że kryzysu w Polsce nie będzie, recesja zapowiada się w wielu krajach, w Polsce się nie zapowiada" - powiedział Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej w środę podniosła stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. Była to 11. podwyżka stóp procentowych z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku. Po środowej podwyżce główna stopa NBP, referencyjna, wynosi 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,80 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz