×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rekompensaty za stan wyjątkowy dla firm. Kto je otrzyma?
Środki będą wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek/ fot. Shutterstock

Rekompensaty za stan wyjątkowy dla firm. Kto je otrzyma?

Autor: PAP Data: 06 września 2021 16:54 | Aktualizacja: 06 września 2021 17:09

Rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu z 3 miesięcy poprzedzających wprowadzenie st. wyjątkowego dla części firm zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W poniedziałek 6 września, na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, przedstawiciele rządu zapewnili, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pokrycie strat związanych z ograniczeniem swojej działalności.

- Zapewnimy rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach poprzedzających wprowadzenie st. wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią - poinformował 6 września Mariusz Kamiński.

Premier podkreślił, że projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy i w ciągu dwóch dni ma on zostać przyjęty przez rząd. Następnie - jak dodał - w trybie nadzwyczajnym zostanie on skierowany do prac w Sejmie, tak by środki mogły w ciągu najbliższych tygodni trafić do firm.

Rekompensaty za stan wyjątkowy - p ieniądze wypłacą wojewodowie

Środki będą wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek. Zdaniem ministra "będzie to bardzo prosty system", który ma umożliwić szybką wypłatę środków dla przedsiębiorców.

2 września w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów. Zgodnie konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz