Partnerzy portalu
Rekordowa liczba ofert pracy. HoReCa rekrutuje
W samym wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia miał miejsce we wszystkich województwach/ fot. Shutterstock

Rekordowa liczba ofert pracy. HoReCa rekrutuje

Autor: pulshr.pl Data: 11 października 2021 12:16 | Aktualizacja: 11 października 2021 13:56

Według Barometru Ofert Pracy wrzesień okazał się rekordowy jeśli chodzi o ilość publikowanych w internecie ogłoszeń o pracę. Wzrost widoczny jest w każdym regionie i w większości grup zawodowych.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wskazuje na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. 

We wrześniu BOP wyniósł 315,6 pkt., co oznacza rekordowy wynik. W sierpniu było to 298,2 pkt. W samym wrześniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia miał miejsce we wszystkich województwach. Procentowo największy był w woj. opolskim, lubuskim oraz podkarpackim, zaś najmniejszy w woj. wielkopolskim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim.

Jakich ofert pracy było najwięcej?

Przybyło ofert pracy także we wszystkich badanych grupach. Najwięcej pojawiło się ich dla absolwentów kierunków ścisłych, zaś relatywnie najmniej w grupie prac fizycznych.

Za lokomotywę rynku pracy nadal uważamy zawody o relatywnie wysokim udziale pracy zdalnej, spośród których większość są to zawody związane z technologiami cyfrowymi. Dla przedstawicieli grupy nauk ścisłych, w której odsetek ofert pracy w trybie online jest największy, w relacji do początku epidemii zauważalny był wzrost liczby wakatów o prawie połowę. W zawodach usługowych, które okazały się wyjątkowo podatne na ograniczenia sanitarne, ze względu na niewielkie możliwości przejścia w tryb pracy zdalnej, liczba ofert pracy wzrosła w dużo mniejszym stopniu.

Wśród grupy obejmującej zawody wymagające wykształcenia z zakresu nauk społecznych i prawnych internetowych ofert zatrudnienia jest więcej prawie we wszystkich kategoriach. Najwięcej ofert pracy w skali miesiąca przybyło w ujęciu procentowym w obsłudze rynku nieruchomości oraz w finansach. Spadki wystąpiły jedynie w przypadku ofert pracy w marketingu oraz sprzedaży. W relacji do początku epidemii najwięcej wakatów przybyło w call center, administracji biurowej, zasobach ludzkich i finansach.

Liczba ofert pracy skierowanych do przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub technicznych wzrosła w większości kategorii. Najwięcej wakatów w skali miesiąca przybyło w informatyce, komórkach badań i rozwoju oraz inżynierii. Nieznaczną redukcję liczby wakatów obserwowano na produkcyjne stanowiska pracy. Nieco spadła również liczba ofert w e-commerce oraz ochronie środowiska.

- W relacji do okresu sprzed początku epidemii ofert pracy jest więcej wszędzie. Najbardziej wyraźną odbudowę obserwujemy w e-commerce, badaniach oraz teleinformatycznej administracji. Spośród przyczyn tak sukcesywnego wzrostu wyróżniamy specyfikę wykonywanej pracy, umożliwiającą przejście w tryb zdalny oraz wzrost zapotrzebowania na produkty teleinformatyczne, w tym również przeniesienie się innych sektorów gospodarki w tryb zdalny - wskazują autorzy badania.

HoReCa rekrutuje

Z kolei w zawodach usługowych we wrześniu relatywnie najwięcej wakatów przybyło w branży edukacyjnej, medialnej oraz hotelarskiej. Liczba wakatów w branży zdrowotnej z kolei pozostała na poziomie zbliżonym do wartości sprzed miesiąca. W branży hotelarskiej po zniesieniu ograniczeń sanitarnych od maja widać więcej ofert niż w roku ubiegłym. Na wyróżnienie zasługuje również logistyka, w której od samego czerwca 2020 roku pracodawcy aktywnie rekrutują pracowników. Ponadto kategoria ta jest liderem grupy pod względem wzrostu liczby wakatów w relacji do okresu sprzed początku epidemii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz