×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rynek pracy: Do Polski według szacunków może ruszyć od 1 do nawet 3 mln Ukraińców
Migranci z Ukrainy będą szukać schronienia i pracy w Polsce. Fot. Shutterstock

Rynek pracy: Do Polski według szacunków może ruszyć od 1 do nawet 3 mln Ukraińców

Autor: KG/horecatrends Data: 24 lutego 2022 12:45

Obywatele Ukrainy przy eskalującym konflikcie w każdej chwili mogą ruszyć za granicę. Nasz kraj będzie dla nich pierwszym wyborem, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć szukających schronienia. Potrzebujących może być od 1 do nawet 3 milionów - uważa Tomasz Hanczarek, prezes Personnel Service S.A.

Prezes Zarządu Personnel Service S.A. przypomina, że ze zjawiskiem nasilonej migracji z Ukrainy do Polski mamy do czynienia od 2014 roku, kiedy doszło do konfliktu w Donbasie. Od tego czasu z roku na roku notowany jest kolejny rekord zatrudnienia Ukraińców w Polsce. Tego trendu nie powstrzymała nawet pandemia. 

- W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi. To więcej niż w 2020 i 2019 r. Teraz nad Ukrainą zebrały się czarne chmury związane z inwazją Rosji na tej kraj. Do Polski według szacunków może ruszyć od 1 do nawet 3 mln Ukraińców, a my powinniśmy zadbać o to, żeby udzielić im schronienia - uważa Tomasz Hanczarek. 

Polski rynek jest w stanie wchłonąć 0,5 mln pracowników w ciągu 6 miesięcy

Wskazuje, że w przypadku fali uchodźców z Ukrainy ważne będzie równomierne rozłożenie ich w naszym kraju - stąd słuszny jest apel szefa MSWiA, by wojewodowie przygotowali schronienie dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Następnie należy zadbać o to, żeby przyjeżdżający Ukraińcy i ich rodziny mieli możliwość sprawnego włączenia się do naszego społeczeństwa i znalezienia tutaj pracy. 

- Realnie nasz rynek pracy jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Stąd w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę - przekonuje Hanczarek. 

Potrzebna szybka ścieżka zatrudnienia

Podkreśla, że kluczowym jest, aby dla osób, które wystąpią o wizę humanitarną czy ochronę międzynarodową, uruchomić szybką ścieżkę załatwienia wszystkich formalności umożliwiających podjęcie zatrudnienia w Polsce.

- Tutaj mam też apel do pracodawców, aby zatrudniając uchodźcę zaoferować mu możliwość wypłacenia zaliczki wynagrodzenia po pierwszym przepracowanym tygodniu. Dzięki temu osoby, które do nas przyjadą zabezpieczą swój byt już od samego początku - apeluje Tomasz Hanczarek. 

Czytaj też: Na pracowników z Ukrainy czekają oferty pracy w HoReCa w Polsce

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz