Partnerzy portalu
Rynek pracy kurczy się. Coraz mniej ogłoszeń o pracę w gastronomii i hotelarstwie Spada liczba ogłoszeń o pracę w sektorze HoReCa. / fot. unsplash

Rynek pracy kurczy się. Coraz mniej ogłoszeń o pracę w gastronomii i hotelarstwie

Autor: oprac. JS Data: 08 listopada 2022 09:38

Rynek pracy nadal kurczy się. Pracodawcy w październiku opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r i o 10 proc. mniej w stosunku do września. Największe spadki w liczbie ogłoszeń odnotowano w kategoriach: hotelarstwo i gastronomia.

Coraz mniej ogłoszeń na rynku pracy

Pesymizm pracodawców jest szczególnie widoczny, jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy – świeżo uruchomionych procesów rekrutacyjnych za pośrednictwem OLX w październiku było aż o 20 proc. mniej r/r. To poziom równy temu sprzed 2 lat (październik 2020 r.), gdy mieliśmy do czynienia z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Średnia dzienna liczba dostępnych aktywnych ogłoszeń w serwisie wyniosła 117 tysięcy (październik 2022 r.).

Największe wzrosty w liczbie ogłoszeń o pracę w OLX odnotowano w kategoriach Montaż i serwis (+44 proc. r/r), Marketing i PR (+27 proc. r/r) oraz Rolnictwo i ogrodnictwo (+21 proc. r/r). Warto zwrócić uwagę, że gros ogłoszeń w kategorii Marketing i PR dotyczy prac realizowanych na potrzeby marketingowe, a nie są bezpośrednio związane z samym marketingiem czy PR-em. Oferty często opisywane są jako „praca zdalna bez wychodzenia z domu, 3 h dziennie” (więcej o pracy dodatkowej poniżej). Największe spadki w liczbie ogłoszeń odnotowano w kategoriach Wykładanie i ekspozycja towaru (–29 proc. r/r), Hotelarstwo (–26 proc. r/r) oraz Gastronomia (–26 proc. r/r).

Rośnie liczba osób zainteresowanych pracą za granicą

Bardzo wyraźne wzrosty widoczne są po stronie poszukujących. W październiku w OLX odnotowano o 20 proc. więcej odpowiedzi na ogłoszenia w ujęciu r/r. To wynik podobny do tego z pandemicznego października sprzed dwóch lat. Co ciekawe, rośnie nie tylko liczba wysłanych aplikacji, ale także liczba poszukujących pracy (14 proc. r/r). Od ponad półrocza największe wzrosty zainteresowania notuje kategoria Praca za granicą, w której wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia w październiku wyniósł 78 proc. r/r. Nieco mniejsze, ale nadal wyraźne wzrosty widać w kategoriach IT/Telekomunikacja i Zdrowie (60 proc. r/r). Tylko w kategorii Kurier/Dostawca miejski liczba odpowiedzi w ujęciu r/r spadła o 3 proc.

Oferty z kategorii Praca za granicą w 2022 r. zainteresowały już ponad 377 tysiące poszukujących pracy i potencjalnie rozważających emigrację zarobkową. Jeśli wszyscy, którzy odpowiedzieli na te ogłoszenia, otrzymaliby zatrudnienie, z mapy Polski można by wymazać miasto wielkości np. Szczecina.

50-procentowy wzrost średniej liczby odpowiedzi na jedno ogłoszenie o pracę w ujęciu r/r oznacza, że w skrzynkach pocztowych rekruterów ląduje wyraźnie więcej CV. To wyraźnie zwiększa komfort pracy dla przedstawicieli działów odpowiedzialnych za zatrudnianie nowych pracowników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz