×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rynek pracy: pracodawcy coraz chętniej podają zarobki w ogłoszeniach
Fot. Shutterstock

Rynek pracy: pracodawcy coraz chętniej podają zarobki w ogłoszeniach

Autor: Oprac. KG Data: 16 lutego 2022 09:25 | Aktualizacja: 16 lutego 2022 16:05

Duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w produkcji, transporcie, łańcuchu dostaw czy gastronomii wpływa także na postawy rekrutacyjne pracodawców, w tym większą gotowość na prezentację zarobków w ogłoszeniach o pracę - podaje pracuj.pl.

  • W 2021 roku na Pracuj.pl zamieszczono 119 tysięcy ofert pracy fizycznej
  • W styczniu 2022 roku do fachowców kierowano ponad 12 tysięcy ogłoszeń
  • Około 1/4 ogłoszeń dla fachowców zawiera widełki wynagrodzeń

Wraz z ciągłymi zmianami technologii, dostępnych urządzeń, sposobów pracy i nowymi specjalizacjami pojęcie pracy fizycznej zaczyna definiować coraz bardziej różnorodne zawody. Analiza ofert na Pracuj.pl dowodzi, że mimo to utrzymuje się bardzo wysokie zapotrzebowanie na fachowców w specjalizacjach związanych z pracą fizyczną od lat.

W ostatnich trzech półroczach w tej grupie najbardziej popularni byli pracownicy produkcji - w II półroczu 2021 roku kierowano do nich 28 062 ofert zatrudnienia. To o 1,5% mniej, niż w poprzedzających sześciu miesiącach, ale o 29% więcej niż w II półroczu 2020 roku. Jednocześnie produkcja to jedyna z analizowanych dziedzin związanych z pracą fizyczną, w której nie obserwowano wyraźnego wzrostu liczby ofert w ostatnim półroczu 2021.

Pracownicy łańcucha dostaw mogli liczyć w tym okresie na 27 921 ofert - o 15% więcej, niż we wcześniejszych sześciu miesiącach. W budownictwie zamieszczonych zostało 25 911 ogłoszeń (wzrost o 9% w ciągu półrocza), a w transporcie - 18 135 (wzrost o 13%).

Listę zawodów uzupełnia gastronomia i turystyka, mniej popularna od pozostałych kategorii (3 696 ofert), ale za to charakteryzująca się aż 29-procentowym wzrostem.

Pracodawcy podają widełki zarobków

Wraz z rosnącym zainteresowaniem pracownikami fizycznymi zmieniają się także postawy pracodawców. Jednym z przejawów zachodzących zmian jest rosnący udział liczby ofert dla pracowników fizycznych, które zawierają widełki oferowanych zarobków. W połowie lutego 2022 roku takie informacje zawierało średnio co czwarte aktywne ogłoszenie o pracę oznaczone tagiem ''praca fizyczna'' w serwisie Pracuj.pl.

To wyraźnie wyższy odsetek niż w przypadku ogólnej puli ofert, w której taki udział wynosi średnio kilkanaście procent. Choć w ostatnich latach liczba ogłoszeń ujawniających wysokość zarobków na Pracuj.pl wzrosła kilkakrotnie we wszystkich specjalizacjach, ich udział w puli ofert dla fachowców jest szczególny.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz