Partnerzy portalu
Rynek pracy w gastronomii. 200 tys. osób odeszło z branży przez COVID-19 Blisko 200 tys. osób odeszło z branży gastronomicznej przez pandemię COVID-19/ fot. shutterstock

Rynek pracy w gastronomii. 200 tys. osób odeszło z branży przez COVID-19

Autor: PAP Data: 17 maja 2021 11:49

Sporym problemem dla sektora gastronomicznego są pracownicy a w zasadzie ich brak. Przez pandemię odeszło z branży 200 tys. osób.

  • Ogródki restauracyjne mogą działać od 15 maja. 28 maja do pracy wraca cała gastronomia.
  • Ci, którzy mają "ogródki" mogą już przyjmować gości, z drugiej borykają się z problemem braku pracowników.
  • Z branży odeszło 200 tys. osób, które już nie wrócą. Przez pandemię byli zmuszeni do przebranżowienia.

Evelina Visnievska z gdyńskiego oddziału IGGP wskazuje, że niektórzy restauratorzy się nie otworzą, bo nie mają personelu i nie otrzymali pomocy od rządu. - Można się też spodziewać, że pracownicy będą mieć duże oczekiwania dotyczące wynagrodzeń, tymczasem właściciele restauracji, którzy ucierpieli przez lockdown, mogą nie być wstanie sprostać oczekiwaniom płacowym - dodała.

Gastronomia ofiarą pandemii

Sławomir Grzyb, sekretarz generalny IGGP dodaje, że apele branży do rządu, by gastronomia tradycyjna, przy zachowaniu reżimu sanitarnego została otwarta od 21 maja trafiają w pustkę. -  Gastronomia została kozłem ofiarnym, bo decyzje podejmują rada medyczna dbająca o status quo swojej branży. Wzrost zakażeń przez ostatnie sidem miesięcy nie był wynikiem działania gastronomii - zapewnia ekspert.

I dodaje, że jego zdaniem pomoc z tarczy PFR 2.0 otrzymało 15 592 firmy na 76 tys. lokali gastronomicznych.

Branża już się przygotowuje do czwartej fali, która przyjdzie w październiku. "Póki co, składamy kilka pozwów zbiorowych przeciw Skarbowi Państwa za zaniedbania" - powiedział.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz