Partnerzy portalu
Rynek pracy w gastronomii. Czeka nas "rynek pracownika"? Jarosław Karlikowski, radca prawny, odpowiedzialny za praktykę Prawa Pracy w kancelarii Noerr przyznaje, że pandemia mocno wpłynęła na stan zatrudnienia w całej branży HoReCa

Rynek pracy w gastronomii. Czeka nas "rynek pracownika"?

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 10 maja 2021 09:09

- Może dojść do sytuacji, kiedy to w gastronomii będziemy mieli do czynienia z „rynkiem pracownika”. To z kolei może skutkować zwiększoną presją płacową - mówi Jarosław Karlikowski, radca prawny, odpowiedzialny za praktykę Prawa Pracy w kancelarii Noerr.

  • HoReCa dostała zielone światło do reżimowego odmrażania i pojawił sie kolejny problem - pracownicy!
  • Okres pandemii mocno wpłynął na stan zatrudnienia w gastronomii jak i w całej branży HoReCa.
  • Ze względu na przedłużający się stan niepewności i  utrzymywany lockdown wielu przedsiębiorców było zmuszonych do zwolnień.

- Teraz branża HoReCa może mieć problemy z ponownym znalezieniem i wyszkoleniem pracowników. Może dojść do sytuacji, kiedy to w gastronomii będziemy mieli do czynienia z „rynkiem pracownika”. To z kolei może skutkować zwiększoną presją płacową. Za takim scenariuszem przemawia również aktualna sytuacja rosnącej inflacji. Wielu pracowników może także domagać się zmiany dotychczasowego modelu zatrudnienia, tzn. przejścia z szeroko wykorzystywanych w branży HoReCa umów cywilnoprawnych na umowy o pracę - mówi Jarosław Karlikowski.

 

Rynek pracy w HoReCa

Zdaniem eksperta nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje zauważalny wśród młodego pokolenia wzrost świadomości praw, którymi cieszą się pracownicy w stosunku do sytuacji osób zatrudnionych np. na podstawie umów zlecenia. - Na razie jednak trudno powiedzieć, czy faktycznie zaobserwujemy taki trend – wielu zatrudnionych wciąż bowiem preferuje umowy zlecenia np. ze względu na zwolnienie z ZUS dotyczące studentów i tym samym wyższe wynagrodzenie finalne. Mówiąc o perspektywach kadrowych, należy także wspomnieć o sytuacji obcokrajowców szukających pracy w gastronomii w Polsce - dodaje.

Na ten moment stosunkowo prosta i szybka jest procedura zatrudniania osób przybywających do nas z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy – pracodawca może bowiem zatrudnić takiego cudzoziemca na okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. - Zatrudnienie osób z innych krajów może z kolei wymagać przejścia trudnej i czasochłonnej procedury administracyjnej - mówi Jarosław Karlikowski, radca prawny, odpowiedzialny za praktykę Prawa Pracy w kancelarii Noerr.

Czytaj również: Rynek pracy w HoReCa - co się zmieni?

 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz