Partnerzy portalu
Rynek pracy w HoReCa - co się zmieni? Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy diagnizuje rynek pracy w sektorze HoReCa przed wielkim odmrożeniem/fot. materiały prasowe

Rynek pracy w HoReCa - co się zmieni?

Autor: www.horecatrends.pl Data: 06 maja 2021 12:44

- Dotychczas w sektorze HoReCa nagminne były umowy cywilnoprawne, które nadal będą optymalne dla pracodawców, ale mogą być niewystarczające dla pracowników - mówi serwisowi www.horecatrends.pl Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Hotele i gastronomia otrzymały zielone światło do ponownego otwarcia i szykują się do odmrożenia. Pytanie jak wygląda rynek pracy w tych sektorach?

Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy: Z naszych obserwacji wynika, że nadal pojawia się niewiele ofert pracy w tych sektorach. Najpierw na swoje stanowiska wrócą osoby, które je utrzymały w czasie pandemii. Warto też podkreślić, że hotele i restauracje będą działały w warunkach restrykcji i obostrzeń, co ograniczy zapotrzebowanie na kadrę. Młodzi ludzie mogą jednak zacząć obserwować portale z ogłoszeniami, bo na pewno oferty zatrudnienia z branży HoReCa zaczną się powoli pojawiać.

Czy osoby, które przed pandemią związane były z branżą HoReCa nadal tam pracują lub chcą pracować?

Część osób, która przed pandemią była związana z branżą HoReCa nadal będzie chciała w niej pracować, szczególnie pracownicy wyspecjalizowani i na wyższych stanowiskach, którzy karierę w innych sektorach musieliby zaczynać praktycznie od zera. Jednak jest sporo osób, które w wyniku pandemii musiały zmienić, chwilowo lub na stałe, branżę. Praca zdalna, która uratowała wielu pracowników przed zwolnieniami, w przypadku gastronomii czy hoteli nie była praktycznie możliwa. Konieczność przebranżowienia widać m.in. wśród studentów, którzy zaczęli podejmować się prac, których wcześniej unikali. Chodzi m.in. o pracę w fabrykach. Byli pracownicy gastronomii czy hoteli szukali pracy w usługach, handlu czy logistyce.

Czy hotele i gastronomia mają odpowiednią liczbę personelu na start?

Ograniczona przez pandemię liczba personelu powinna wystarczyć na start, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie częściowe otwarcie restauracji i hoteli w reżimie sanitarnym. Zwłaszcza, że w przypadku branży hotelarskiej, po zapowiedzi stopniowego znoszenia obostrzeń rezerwacje nie posypały się tak, jak mogłoby się wydawać.

Jakie wyzwania stoją przed sektorem HoReCa – jeśli chodzi o pracowników?

Część pracowników będzie chciała wrócić, jednak pamiętajmy, że pandemia mocno zmieniła świadomość zatrudnionych i ich podejście do niektórych aspektów zatrudnienia. Może się okazać, że pracownicy bogatsi o doświadczenia z ostatniego roku będą oczekiwali pewnych form zatrudnienia, jak umowa o pracę, żeby uniknąć możliwości utraty zatrudnienia z dnia na dzień. Dotychczas w sektorze HoReCa nagminne były umowy cywilnoprawne, które nadal będą optymalne dla pracodawców, ale mogą być niewystarczające dla pracowników.

Pracownicy będą też musieli poradzić sobie z wykonywaniem obowiązków w okrojonych zespołach, bo firmy nie będą mogły sobie pozwolić na znaczne powiększenie kadry. Koszty poniesione w wyniku pandemii wymuszą na nich optymalizację. To będzie wiązać się z większymi obowiązkami.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz