Partnerzy portalu
Rynek pracy w HoReCa. We Włoszech brakuje rąk do pracy Włoska HoReCa ma problem z pracownikami/ fot. shutterstock

Rynek pracy w HoReCa. We Włoszech brakuje rąk do pracy

Autor: PAP Data: 18 czerwca 2021 14:26

We włoskim Rimini branża hotelarska i gastronomiczna na początku sezonu letniego boryka się z problemem braku pracowników.

Brakuje rąk do pracy w wielu hotelach, a także w barach i restauracjach w słynnym kurorcie, gdzie znajduje się ogromne zaplecze turystyczne dla setek tysięcy gości z kraju i zagranicy.

Włoska HoReCa - brakuje rąk do pracy

 

"To ogromny problem" - przyznała prezes miejscowej federacji hotelarzy Patrizia Rinaldis, cytowana przez Ansę. Zauważyła, że dotyczy on praktycznie całej branży we Włoszech po ponad roku pandemii. "Trzeba odbudować pakt między pracownikami i pracodawcami" - podkreśliła.

Rinaldis zaznaczyła, że wiele osób wcześniej zatrudnionych w hotelarstwie czy gastronomii woli obecnie otrzymywać zapomogi czy tzw. dochód obywatelski dla ubogich i niepracujących, niż iść do pracy.

Problemy te pojawiły się w Rimini na progu sezonu, który, jak wynika z liczby dotychczasowych rezerwacji, zapowiada się dobrze dzięki spadkowi zakażeń i kampanii szczepień.

Branża turystyczna spodziewa się też powrotu cudzoziemców, których w pierwsze lato pandemii było mniej. Z każdym dniem liczba zgłoszeń rośnie.

Prawdziwego boomu hotelarze spodziewają się od lipca, gdy zacznie działać zielona unijna przepustka.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz