Partnerzy portalu
Rzecznik rządu obiecuje rozwiązania ws. pomocy dla przedsiębiorców Rzecznik rządu obiecuje: wkróce rozwiązania ws. pomocy dla przedsiębiorców/ fot. shutterstock

Rzecznik rządu obiecuje rozwiązania ws. pomocy dla przedsiębiorców

Autor: PAP Data: 11 marca 2021 15:38

W najbliższym czasie premier przedstawi rozwiązania, które przedłużą funkcjonowanie niektórych narzędzi ws. pomocy dla przedsiębiorców - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że jest perspektywa, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski.

Niedzielski przekazał na czwartkowej konferencji prasowej, że nowe zaostrzone obostrzenia, w tym zamknięcie basenów, hoteli, galerii handlowych, placówek kulturalnych i siłowni będzie obowiązywało w województwach: lubuskim i mazowieckim od 15 marca, a w woj. pomorskim od 13 marca. Obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim zostają przedłużone do 28 marca.

Müller pytany, jaką w związku z tym nową pomoc rząd zaoferuje przedsiębiorcom, przypomniał o tarczach antykryzysowych i finansowych, które nadal funkcjonują. Jak zaznaczył, firmy mogą cały czas korzystać z tzw. postojowego, czyli dopłat do utrzymania miejsc prac. Ponadto - dodał - przedsiębiorcy mogą korzystać z tarczy finansowej PFR-u.

Rzecznik rządu zwracał uwagę, że wszystkie przedsiębiorstwa, które otrzymały finansowanie, otrzymały je na wiele tygodni "do przodu". "To nie była tylko pomoc przeznaczona na jeden czy dwa tygodnie zamknięcia działalności (...). Zakładaliśmy, że niestety część tych obostrzeń może wrócić, więc ta pomoc była z góry przeznaczona na dłuższy okres" - zapewnił.

"Natomiast w najbliższym czasie premier przedstawi jeszcze rozwiązania, które przedłużą niektóre z tych narzędzi na dalszy czas i ten komunikat powinien lada dzień się pojawić " - zapowiedział Müller.

Szef resortu zdrowia pytany, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na poziomie ogólnopolskim odparł: "Prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich czy jednak w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację" - powiedział Niedzielski.

"W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzanie obostrzeń w tych dwóch regionach (woj. lubuskie i mazowieckie), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że te wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski" - mówił Niedzielski.

Resort zdrowia w czwartek przekazał, że wykryto 21 045 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu - 3 756. To największa dzienna liczba nowych przypadków od początku tego roku. Zmarło 375 chorych. Tydzień temu - 4 marca - było 15 250 nowych przypadków. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz