Partnerzy portalu
Sezon narciarski w Europie. Do niektórych krajów tylko z paszportem covidowym W poprzednim sezonie (2020/2021) wyciągi narciarskie pozostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa/ fot. Shutterstock

Sezon narciarski w Europie. Do niektórych krajów tylko z paszportem covidowym

Autor: PAP Data: 31 października 2021 11:06

W rozpoczynającym się sezonie narciarskim w Niemczech, Austrii i Włoszech będzie obowiązywać zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych. W Szwajcarii i Francji prawdopodobnie wystarczy tylko maseczka.

W poprzednim sezonie (2020/2021) wyciągi narciarskie pozostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Straty z tego powodu w samych tylko Alpach szacowano na ponad 25 mld euro. Mimo że czwarta fala pandemii przetacza się obecnie przez wiele państw europejskich, prawdopodobnie będzie można jeździć na stokach, jednak dla osób nieszczepionych w wielu miejscach będzie to utrudnione. Regulacje w poszczególnych krajach różnią się szczegółami.

Narty w Niemczech, Austrii i Włoszech tylko z paszportem covidowym

We Włoszech sezon narciarski rozpoczął się 16 października w miejscowości Cervinia w Dolinie Aosty, gdzie zakończy się najpóźniej, bo w maju przyszłego roku. Aby możliwy był powrót na stoki, wprowadzone zostały surowe reguły przeciwepidemiczne. Prawo wstępu na wyciągi mają wyłącznie osoby z przepustką Covid-19, wystawianą na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu. Razem z tzw. Green Pass trzeba okazać dowód tożsamości. Te wymogi nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat, a przepustka jest również niezbędna do odwiedzenia barów, restauracji, wystaw itp. Maseczki na twarzy są wymagane w zamkniętych przestrzeniach, w tym w transporcie publicznym, a także na zewnątrz, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

Austria ponownie otwiera swoje ośrodki narciarskie pod koniec listopada. Korzystanie z wyciągów narciarskich i kolejek linowych możliwe jest tylko dla zaszczepionych lub osób z negatywnym wynikiem testu. Obecnie, by uzyskać dostęp do obiektów apres-ski (tzn. rozrywkowych atrakcji w ośrodkach narciarskich), należy okazać dowód szczepienia, przebytej infekcji lub negatywnego wyniku testu na Covid-19. W przypadku zaostrzenia restrykcji, wejść będą mogli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Maseczki są obowiązkowe w transporcie publicznym i taksówkach, a także w supermarketach, sklepach spożywczych i kolejkach linowych.

W Niemczech obowiązują przepisy krajów związkowych. W Bawarii, najważniejszym miejscu urlopów narciarskich, będzie obowiązywać 3G, a w rejonach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi powyżej 35, obowiązkowe będą maseczki. W Schwarzwaldzie planowana jest nawet zasadę 2G-Plus: dorośli muszą zatem zostać zaszczepieni lub przedstawić dowód wyzdrowienia, a dzieciom wystarczy legitymacja uczniowska. W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie jest dozwolone zakrywanie twarzy kominami lub chustami - muszą to być maseczki.

We Francji i Szwajcarii na narty bez paszportu covidowego

Większość francuskich ośrodków narciarskich zaczyna działać na przełomie listopada i grudnia. Odwiedzający nie będą potrzebować paszportu covidowego, by korzystać z wyciągów narciarskich, chociaż może to jeszcze ulec zmianie. Okazanie "passe sanitaire" będzie konieczne w przypadku barów, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych. Maseczki na twarzy są wymagane we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych we Francji.

Część ośrodków w Szwajcarii jest już otwarta, jednak sezon narciarski zwykle rozpoczyna się w połowie listopada. Nie ma potrzeby posiadania paszportu covidowego, by korzystać ze stoków lub wyciągów. Dowód zaszczepienia lub wyzdrowienia lub negatywny test PCR, wykonany w ciągu 72 godzin lub test antygenowy - w ciągu 48 godzin, jest konieczny przy wejściu do barów, restauracji, klubów i innych miejsc noclegowych w pomieszczeniach. Zakrycie twarzy i nosa jest obowiązkowe w transporcie publicznym oraz w pomieszczeniach.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz