Partnerzy portalu
Skąd pobrać paszport covidowy? Może się przydać w restauracjach
Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Skąd pobrać paszport covidowy? Może się przydać w restauracjach

Autor: Katarzyna Gubała Data: 16 grudnia 2021 11:00 | Aktualizacja: 18 grudnia 2021 12:09

Do obniżonego z 50 do 30 proc. limitu osób przebywających w restauracjach i hotelach nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia. Skąd wziąć paszport covidowy?

Rozporządzeniu z 14 grudnia 2021 r. dotyczącym ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem pandemii stanowi, że ''do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19''.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID jest elektronicznym dowodem na to, że przebyła chorobę Covid-19, posiada negatywny wynik testu Covid-19 lub została zaszczepiono przeciwko Covid-19.

Paszport covidowy może mieć format cyfrowy lub papierowy. Unijny Certyfikat Covid (UCC) posiada kod QR i jest nieodpłatny. Jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W jaki sposób uzyskać Unijny Certyfikat COVID?

Paszport covidowy można pobrać z Internetowej Konta Pacjenta, aplikacji moje IKP oraz mObywatel. Jest również do pobrania w podmiotach leczniczych: poprzez aplikację gabinetową - gabinet.gov.pl, w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni lekarza rodzinnego.

Sprawdzanie paszportów covidowych

''Paszport covidowy'' można sprawdzić używając bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia - Skaner Certyfikatów Covid.

Za jej pomocą można zeskanować kod QR, który gość restauracji czy hotelu pokaże na urządzeniu mobilnym lub wydruku.

Skaner Certyfikatów Covid pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Dane nie są zapisywane na urządzeniu skanującym.

Więcej: Gdzie znaleźć aplikację Skaner Certyfikatów COVID?
 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Free

    A po co komu paszport, wszystkie propagandownie przeszły już do retoryki obowiązku, a podstawą są prawa i wolności ludzi, nikt nie ma żadnego prawa sprawdzać, czy poddałeś się temu eksperymentowi czy nie, nikt nie ma prawa segregować ludzi z jakiegokolwiek względu, dobrze opłacone gadzinówki już zatwierdziły te bandyckie nakazy i jak zwykle próbują straszyć, jesteś wolnym człowiekiem, nie ślubowałeś tej sitwie ludobójczej posłuszeństwa, masz prawo się bronić, jeżeli ktoś Cię zniewala lub zagraża twojemu lub Twoich bliskich zdrowiu i życiu, a to się dzieje, milicja to są płatni siepacze tego patologicznego systemu, który okupuje ludzkość, oni wiedzą, że odpowiadają za ludobójstwo, Norymberga 2 już ruszyła, ludobójstwo się nie przedawnia a kara jest tylko jedna, oni to wiedzą i strach ich ogarnął, robią się agresywni, ale sprawiedliwość i tak ich dosięgnie