Partnerzy portalu
Spór o zielonego hot-doga z Żabki Spór o zielonego hot-doga z Żabki; fot. shutterstock

Spór o zielonego hot-doga z Żabki

Autor: Wirtualnemedia Data: 20 czerwca 2022 11:48

Studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zarzucają Żabce, że bezprawnie wykorzystała ich pomysł na zielonego hot-doga i wprowadziła go na rynek bez uzgodnienia i wynagrodzenia. Sieć odpiera zarzuty.

Zielone hot-dogi z Żabki

Jak przypominają Wirtualnemedia, sprawa zaczęła się pod koniec 2019 roku, kiedy Żabka we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu (reprezentowanym przez spółkę celową SCUEP) ogłosiła konkurs dla studentów „Kreatorzy Produktu”. Żabka wyłaniała w ten sposób najlepsze pomysły na produkty, które trafiłyby do sprzedaży w jej sklepach na wyłączność.

Helena Dwernicka i jej zespół do konkursu „Kreatorzy Produktu” zgłosili pomysł „Kumkacza”, który potem zmienili na zielonego hot-doga na wynos - „Żapnapkę”.

25 czerwca 2020 roku Żabka zaczęła kampanię promocyjną nowości - zielonego hot-doga „Willy Zielonka”. Podobieństwo produkty do ich Żapnapki według studentów obejmuje kształt, sposób podania i skład.

Żabka zaprzecza, że Willy Zielonka była inspirowana studencką Żapnapką.

Żabka odpiera zarzuty

- Pragniemy podkreślić, że Sąd Okręgowy w Poznaniu w sprawie zainicjowanej przez studentów już w 2020 roku wyraźnie wskazał w uzasadnieniu wydanego postanowienia, że ich żądania nie mają podstaw prawnych. Sąd podkreślił, że przedstawione przez studentów pomysły nie miały charakteru utworów, w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nadto Sąd wyraźnie przychylił się do stanowiska Spółki, iż pomysł studentów oraz produkt wprowadzony na rynek przez Żabka Polska są tak istotnie odmienne, że nie może być mowy o naruszeniu praw studentów. Żapnapka miałaby składać się z bułki o brązowej skórce, zielonym miękiszu z dodatkiem szpinaku, w której znajduje się miks sałat, sos oraz panierowany kawałek kurczaka, natomiast Willy Zielonka to hot-dog z pojedynczą parówką, w zielonej bułce z dodatkiem szpinaku oraz sosem z zielonych pomidorów - podaje biuro prasowe sieci.

- Pragniemy podkreślić, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby w sposób transparentny wyjaśnić tę sprawę i w pełnej otwartości przedstawiliśmy jej wyniki studentom - dodaje Żabka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz