×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Sprawdzanie pracownika pod kątem COVID-19: szczegóły to kwestia dni
Szczegóły projektu dot. weryfikacji przez pracodawcę szczepienia pracownika przeciw COVID-19 mają być znane na dniach. Fot. Shutterstock

Sprawdzanie pracownika pod kątem COVID-19: szczegóły to kwestia dni

Autor: PAP Data: 08 grudnia 2021 14:55 | Aktualizacja: 08 grudnia 2021 15:04

Czekamy na szczegółowy, konkretny projekt; to jest kwestia dni - mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o projekt dotyczący weryfikacji przez pracodawcę szczepienia pracownika przeciw COVID-19.

Terlecki w środę (8 grudnia) został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie o projekt ustawy dotyczącego weryfikacji szczepień przeciw COVID-19 przez pracodawców.

- Czekamy na szczegółowy, konkretny projekt - odparł wicemarszałek.

Złożenie takiego projektu zapowiedzieli w połowie listopada posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik.

Na uwagę, że minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył we wtorek, że prace nad projektem to kwestia dni, Terlecki odpowiedział:

- To jest kwestia dni, za tydzień, to jest kwestia dni.

- Zobaczymy, co będzie - dodał.

Pracodawca sprawdzi test, ale nie paszport covidowy pracownika?

Niedzielski mówił we wtorek o projekcie ustawy, zgodnie z którym pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19, a nie paszportu covidowego.

- Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy - podkreślił minister zdrowia. 

- Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom - dodał Niedzielski.

- Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski.

Niepożądane odczyny po szczepieniu - ta ustawa ma uspokoić

Podczas posiedzenia Sejmu, które zostanie wznowione w środę, posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym, który umożliwia zaszczepionym uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi niepożądanymi odczynami, bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami.

Wiceszef komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) odnosząc się do projekt ustawy ws. funduszu kompensacyjnego, którym w środę zajął się Sejm, podkreślił, że jest on dobrze przygotowany.

- Ta ustawa zakłada, że stworzy się fundusz. Ten fundusz będzie się składał z dotacji państwa, budżetu państwa, ale już w przyszłości z odpisu obowiązkowego tych, którzy dostarczają szczepionki, czyli firm farmaceutycznych, ale również hurtowni - zaznaczył poseł.

Jak dodał, odpis wynosi 1,5 proc. i nie dotyczy szczepionek antycovidowych, które Polska dostała za pośrednictwem Komisji Europejskiej, bo nie było tam takich klauzul zapisanych.

- To jest ustawa ważna, która pewnie uspokoi część naszych obywateli, którzy boją się szczepień - mówił Piecha.

Jak wskazał, niepożądanych przypadków poszczepiennych jest od 5 do 10 rocznie. Piecha dodał, że najwyższa rekompensata wynosiłaby 100 tys. zł, gdyby pacjent przebywał na skutek niepożądanego odczynu przebywałby w szpitalu przynajmniej 120 dni.

- Jeżeli ktoś był krócej, ale wymagana była operacja albo użycie intensywnej terapii - wtedy ta kwota może być podwyższona - powiedział. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz