Partnerzy portalu
Sprzedaż alkoholu przez internet: Ten wyrok jest nadzieją dla branży winiarskiej w Polsce Fot. Archiwum

Sprzedaż alkoholu przez internet: Ten wyrok jest nadzieją dla branży winiarskiej w Polsce

Autor: Oprac. KG Data: 03 października 2022 10:55

Sklepowi stacjonarnemu, który umożliwia zakup alkoholu przez witrynę internetową i dostarczenie go do domu klienta, nie można zabrać z tego powodu zezwolenia - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

To przełomowy wyrok dla wszystkich handlujących alkoholem - uważają szefowie firm winiarskich, zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Sprzedaż alkoholu przez witrynę internetową

Z wyroku wynika, że sklepowi stacjonarnemu umożliwiającemu zakup alkoholu przez witrynę internetową i dostarczenie do domu klienta, nie można zabrać z tego powodu zezwolenia. Przedmiotem sprawy było cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych konkretnemu przedsiębiorcy, ale wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny jest ważny dla całej branży - czytamy w komunikacie prasowym ZPPRW. 

- Od lat szereg przedsiębiorców, począwszy od specjalistycznych sklepów z winami, a na sieciach hipermarketów kończąc, prowadzi tzw. sprzedaż napojów alkoholowych przez Internet - przyznaje mecenas Monika Woźniacka, pełnomocnik krakowskiego przedsiębiorcy. 

Wskazuje, że w części gmin, miast w zasadzie nie było to kwestionowane.

- W innych organy samorządu terytorialnego stały na stanowisku, że narusza to przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i stanowi podstawę do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - informuje mecenas Woźniacka. 

Czy to koniec sporu na temat sprzedaży alkoholu przez internet?

Wyrok został wydany w konkretnej sprawie i oczekiwane jest pisemne uzasadnienie.

- Jednak z ustnego uzasadnienia wynika, że NSA podziela argumentacje prawną, na jaką od dawna powołują się przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż przez Internet. Dlatego wyrok jest istotny dla całej branży i liczę, że zakończy wieloletni spór odnośnie wykładni przepisów - uważa Monika Woźniacka.

Jak podkreśla mecenas, legalna sprzedaż alkoholu przez Internet, wymaga odpowiedniego przygotowania regulaminu sprzedaży oraz wprowadzenia mechanizmów uniemożliwiających zakup alkoholu przez nieletnich.

A o tym, że da się to przygotować w sposób bezpieczny i profesjonalny, od dawna przekonuje polska branża winiarska.

- Zakup przez Internet to absolutnie nie jest atrakcyjna droga nabycia alkoholu dla nieletnich czy osób, które liczą na szybki dostęp do tanich wyrobów. Za dostawę ciężkich, szklanych butelek trzeba niemało zapłacić, a później zaczekać na dostarczenie przesyłki. Pamiętajmy też, że po transakcji zawsze pozostaje ślad - wskazuje Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

- Dzisiejsze rozwiązania IT oraz umowy z kurierami, dają bezpieczne rozwiązanie tego problemu - przekonuje Bartłomiej Sarecki, prezes firmy AWE. -  W mojej ocenie ryzyko, iż produkt zakupi osoba niepełnoletnia, której dodatkowo uda się przejść przez wszystkie etapy weryfikacji, jest mniej prawdopodobne niż to, że takiej niepełnoletniej osobie alkohol zakupi np. w osiedlowym sklepie starszy kolega -  mówi Bartłomiej Sarecki.

Sprzedaż wina przez Internet

Dodajmy, że w krajach Unii Europejskiej sprzedaż wina przez Internet to legalny, akceptowalny i uznany za bezpieczny kanał sprzedaży.

- Kropla drąży skałę, więc mamy nadzieję, że jest to duży krok do przełomu - uważa Paweł Gąsiorek, prezes Domu Wina.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że sprzedaż alkoholu za pośrednictwem Internetu nie jest w Polsce dozwolona. W ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. nie ma bowiem mowy o Internecie. NSA nie podzielił jednak tej opinii. Stwierdzono, że z ustawy taki zakaz nie wynika.

Czytaj też Jesienią odbędą się cztery regionalne konkursy sommelierskie

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz