×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
System kaucyjny. Branża napojowa apeluje do premiera
Branża napojowa chce systemu kaucyjnego. Apeluje do premiera/fot. shutterstock

System kaucyjny. Branża napojowa apeluje do premiera

Autor: Magdalena Brzózka Data: 19 grudnia 2022 16:47

Opóźnianie w uchwaleniu projektu ustawy o systemie kaucyjnym stanowi realne zagrożenie dla branży napojowej w realizacji celów środowiskowych związanych z gospodarką opakowaniową – apeluje szereg organizacji i apeluje do premiera o skierowanie do Sejmu RP projektu ustawy o systemie kaucyjnym.

Branża napojowa apeluje do premiera ws. systemu kaucyjnego

Największe organizacje przedsiębiorców reprezentujące producentów napojów apelują wspólnie do Premiera o jak najszybsze skierowanie pod obrady Sejmu RP projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach (UC98), stanowiącej ramy prawne dla powstania systemu kaucyjnego w Polsce.

Ich zdaniem dalsza zwłoka w jak najszybszym uchwaleniu rzeczonej ustawy przesuwa termin utworzenia systemu kaucyjnego i rozpoczęcia faktycznej zbiórki opakowań nim objętych poza rok 2025 r. Stanowi to realne zagrożenie dla polskiej branży napojowej w realizacji zarówno wymaganych poziomów zbiórki opakowań po napojach jak również wymaganego od roku 2025, 25% poziomu użycia w nowych opakowaniach surowca wtórnego jakim jest recyklat PET.

Obecny projekt ustawy powstał w wyniku szerokich konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w których branża napojowa brała aktywny udział. Projekt ustawy uważamy, za rozsądny kompromis umożliwiający stworzenie w Polsce efektywnego środowiskowo i ekonomicznie systemu kaucyjnego – powiedział Andrzej Gantner, wiceprezes i dyrektor generalny PFPŻ ZP.

Niski poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Jakie są jeszcze argumenty za wprowadzeniem systemu kaucyjnego?

 

Organizacje zwracają uwagę w swoim apelu na obecnie niski poziom recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Zgodnie z ostatnimi danymi w 2020 r. jedynie 45 proc. odpadów opakowaniowych z systemów gminnych trafiała do recyklingu.

Mimo selektywnej zbiórki, mniej niż 29 proc. tworzyw sztucznych, 49 proc. szkła, 54 proc. metali i 60 proc. opakowań papierowych i tekturowych jest wykorzystywana powtórnie. Przytoczne dane wskazują, że potrzebna jest istotna zmiana w gospodarowaniu odpadami w Polsce, zakładająca wprowadzenie skutecznych rozwiązań przyspieszających działanie modelu gospodarki cyrkularnej. Dzięki temu znaczna część odpadów nie będzie trafiała na góry wysypisk czy do spalania, ale do ponownego wykorzystania. Jednym z najefektywniejszych rozwiązań sprawdzonych w wielu krajach na świecie jest system kaucyjny, którego wprowadzenia oczekuje aż ok. 90% Polaków. Nasze społeczeństwo zauważa, że poprzez wprowadzenie systemu kaucyjnego ograniczy się liczbę odpadów opakowaniowych pozostawianych w przestrzeni publicznej, efektem czego będzie mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Apelujemy o jak najszybsze przyjęcie legislacji ustanawiającej ramy prawne dla stworzenia w Polsce systemu kaucyjnego, który biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia złożonych prac przygotowawczych, zostanie uruchomiony najwcześniej za 2 lata od momentu wejścia w życie ustawy. W tym czasie, w zgodności z Ramową Dyrektywą Odpadową, powinny zostać zakończone również prace nad wprowadzeniem ustawy dot. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, co powinno przyczynić się do znaczącej poprawy efektywności zbiórki pojemnikowej i zagospodarowania odpadów opakowaniowych innych niż opakowania po napojach na poziomie gmin – dodaje wiceprezes PFPŻ ZP.

Pod apelem do premiera podpisały się takie organizacje jak:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Federacja Przedsiębiorców Polskich
Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
 Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie
 Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
 Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz