System kaucyjny dotknie również restauracje i firmy cateringowewww.wnp.pl - 17 listopada 2021 14:37


Od 1 stycznia w Niemczech puszki po napojach i plastikowe butelki jednorazowego użytku będą objęte kaucją. W kolejce czekają kolejne zmiany - m.in. wprowadzenie wielorazowych opakowań w dostawach oferowanych przez restauracje oraz firmy cateringowe.Kaucja obejmie wszystkie puszki po napojach i butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów - na razie z wyjątkiem mleka. Kaucja zostanie rozszerzona na napoje mleczne w 2024 roku.

W przypadku butelek i puszek, które znajdą się w sklepach przed 1 stycznia 2022 r. wprowadzono rozwiązanie przejściowe. Będą mogły być sprzedawane bez kaucji najpóźniej do 1 lipca 2022 r.

Wielorazowe opakowania w jedzeniu na wynos

Od 2023 roku zmiany nastąpią również w restauracjach i kawiarniach. Zostanie tam wprowadzony wymóg stosowania opakowań wielokrotnego użytku. Greenpeace obliczył, że w pierwszym roku pandemii ilość odpadów opakowaniowych w Niemczech wzrosła o 10 procent. Może być to skutkiem m.in. częstszego zamawiania jedzenia z dostawą do domu. 

Z danych czasopisma naukowego "Nature" wynika, że plastikowe torby i butelki, jednorazowe naczynia stołowe i folie opakowaniowe stanowią połowę wszystkich odpadów wytwarzanych przez człowieka i są produktami, które najczęściej zanieczyszczają oceany.

Minister środowiska Niemiec Svenja Schulze cytowana przez RTL mówi: "Chcę, aby ponowne wykorzystanie stało się nowym standardem. Klienci powinni mieć możliwość łatwego otrzymania jedzenia na wynos lub napoju na wynos w przyjaznych dla środowiska kubkach lub pojemnikach wielokrotnego użytku." 

Jedzenie lub napój w opakowaniu wielokrotnego użytku nie będą mogły być droższe niż ten sam produkt w opakowaniu jednorazowym. Kubki wielokrotnego użytku będą dostępne również dla napojów na wynos, we wszystkich oferowanych rozmiarach, tj. od espresso do latte XXL.

Z tego obowiązku będą zwolnione popularne w Niemczech niewielkie kioski, sklepy nocne i bary z przekąskami zatrudniające mniej niż pięciu pracowników, o powierzchni mniejszej niż 80 metrów kwadr. Zostaną one zobowiązane za to do napełniania pojemników wielokrotnego użytku przynoszonych przez klientów. Obowiązek stosowania pojemników wielokrotnego użytku nie będzie dotyczyć również supermarketów.