Partnerzy portalu
System kaucyjny dotknie również restauracje i firmy cateringowe System kaucyjny w Niemczech poszerzony o nowe opakowania/fot. shutterstock

System kaucyjny dotknie również restauracje i firmy cateringowe

Autor: www.wnp.pl Data: 17 listopada 2021 14:37

Od 1 stycznia w Niemczech puszki po napojach i plastikowe butelki jednorazowego użytku będą objęte kaucją. W kolejce czekają kolejne zmiany - m.in. wprowadzenie wielorazowych opakowań w dostawach oferowanych przez restauracje oraz firmy cateringowe.

Kaucja obejmie wszystkie puszki po napojach i butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów - na razie z wyjątkiem mleka. Kaucja zostanie rozszerzona na napoje mleczne w 2024 roku.

W przypadku butelek i puszek, które znajdą się w sklepach przed 1 stycznia 2022 r. wprowadzono rozwiązanie przejściowe. Będą mogły być sprzedawane bez kaucji najpóźniej do 1 lipca 2022 r.

Wielorazowe opakowania w jedzeniu na wynos

Od 2023 roku zmiany nastąpią również w restauracjach i kawiarniach. Zostanie tam wprowadzony wymóg stosowania opakowań wielokrotnego użytku. Greenpeace obliczył, że w pierwszym roku pandemii ilość odpadów opakowaniowych w Niemczech wzrosła o 10 procent. Może być to skutkiem m.in. częstszego zamawiania jedzenia z dostawą do domu. 

Z danych czasopisma naukowego "Nature" wynika, że plastikowe torby i butelki, jednorazowe naczynia stołowe i folie opakowaniowe stanowią połowę wszystkich odpadów wytwarzanych przez człowieka i są produktami, które najczęściej zanieczyszczają oceany.

Minister środowiska Niemiec Svenja Schulze cytowana przez RTL mówi: "Chcę, aby ponowne wykorzystanie stało się nowym standardem. Klienci powinni mieć możliwość łatwego otrzymania jedzenia na wynos lub napoju na wynos w przyjaznych dla środowiska kubkach lub pojemnikach wielokrotnego użytku." 

Jedzenie lub napój w opakowaniu wielokrotnego użytku nie będą mogły być droższe niż ten sam produkt w opakowaniu jednorazowym. Kubki wielokrotnego użytku będą dostępne również dla napojów na wynos, we wszystkich oferowanych rozmiarach, tj. od espresso do latte XXL.

Z tego obowiązku będą zwolnione popularne w Niemczech niewielkie kioski, sklepy nocne i bary z przekąskami zatrudniające mniej niż pięciu pracowników, o powierzchni mniejszej niż 80 metrów kwadr. Zostaną one zobowiązane za to do napełniania pojemników wielokrotnego użytku przynoszonych przez klientów. Obowiązek stosowania pojemników wielokrotnego użytku nie będzie dotyczyć również supermarketów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz