Partnerzy portalu
System kaucyjny. Ministerstwo Klimatu ujawnia szczegóły planowanych zmian System kaucyjny w Polsce - będą zmiany. Ministerstwo Klimatu ujawnia szczegóły/ fot. jasper benning on Unsplash

System kaucyjny. Ministerstwo Klimatu ujawnia szczegóły planowanych zmian

Autor: Magdalena Brzózka Data: 06 października 2022 14:48

Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w ramach konsultacji społecznych, informuje o modyfikacjach w założeniach projektu ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami w Polsce.

System kaucyjny w Polsce. Planowane zmiany

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o aktualnym stanie prac nad projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Jacek Ozdoba przedstawił założenia do projektu ustawy.

Sporą zmianą, z punktu widzenia sieci detalicznych, ma być podwyższenie wielkości powierzchni sklepów, które obligatoryjnie będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym do 200 mkw.

System kaucyjny 2022. Jakie opakowania obejmie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje objęcie systemem kaucyjnym butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ze względu na to, że są one objęte opłatą produktową. 

System kaucyjny nie obejmie puszek stalowych, kartonowych opakowań do napojów. 

System kaucyjny. Bez paragonu

System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy - co oznacza, że konsument oddający opakowanie w danym sklepie, który ma obowiązek odbierania tych opakowań, nie będzie musiał okazać paragonu, by udowodnić, że produkt został zakupiony w konkretnym miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=88E3ABECC9A04C02C12588CD003405E6#

O systemie kaucyjnym porozmawiamy podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022

Zapraszamy do rejestracji na udział w tegorocznej edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu, która odbędzie się 7-8 listopada w Hotelu Grand Sheraton Warsaw. Prowadzimy osobną rejestrację na udział stacjonarny oraz udział online.

Forum Rynku Spożywczego i Handlu to doroczna okazja do spotkania i dyskusji w jednym miejscu przedstawicieli największych firm sektora spożywczego i HoReCa: producentów, przetwórców, dystrybutorów i handlowców, a także osób z rządu i organizacji branżowych mających realny wpływ na zmiany w sektorze spożywczym i handlowym.

Jakie są uwarunkowania prawne i podatkowe dyrektywy plastikowej oraz systemu kaucyjnego, jakie są cyrkularne trendy, na czym polegają zielone zasady myślenia o produkcji i dystrybucji? Jak można projektować opakowania na na miarę zielonej rewolucji oraz na ile w gospodarce odpadami mogą pomóc nowe technologie i sztuczna inteligencja?

O tym będziemy rozmawiać podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu w trakcie debat:

"Żywność i opakowanie bez śladu - reduce, reuse, recycle". Sesja odbędzie się 7 listopada w godzinach 11.30-13.00.

GOZ i ROP, czyli kluczowe skróty dla branży FMCG i handlu. Panel odbędzie się 7 listopada 2022 w godzinach 13:30-15:00.

Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznego Forum są:

THINK AGILE scenariusze i wyzwania dla branży w trakcie zawirowań geopolitycznych i finansowych, nowe modele biznesowe, eksport w czasach przełomu
THINK GREEN zielone zasady w produkcji, żywność roślinna, dekarbonizacja, neutralność klimatyczna wobec transformacji
THINK TECH innowacje i start-upy, foodtech, retailtech, e-commerce, zakupy jutra, nowe technologie dla konsumentów
THINK BETTER odpowiedzialność społeczna, ESG w branży spożywczej, budowanie lepszej marki
THINK HUMAN dobrostan, odpowiedzialność za środowisko i pracowników, cyrkularne wybory, transparentność, komfort zakupów, lokalność

Organizatorem 15. edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022 jest Grupa PTWP wraz z redakcjami PortalSpozywczy.pl, DlaHandlu.pl oraz HoReCaTrends.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz