Partnerzy portalu
System kaucyjny. Nowy projekt ustawy - co zawiera? System kaucyjny w Polsce: Co zawiera projekt ustawy?/fot. shutterstock

System kaucyjny. Nowy projekt ustawy - co zawiera?

Autor: OW Data: 10 października 2022 15:21

Trwają pracę nad kształtem systemu kaucyjnego w Polsce. Na początku października na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejny projekt ustawy.

System kaucyjny w Polsce. Nowy projekt ustawy

Prace nad projektem systemu kaucyjnego nabierają tempa. 7 października 2022 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Jacek Ozdoba, informował wcześniej, że pojawią się modyfikacje tej ustawy.

System kaucyjny: opakowania na napoje

- W projekcie ustawy przewidziano wprowadzenie systemu kaucyjnego obejmującego opakowania na napoje z tworzyw sztucznych. Projekt ustawy określa wymagania dotyczące utworzenia i prowadzenia systemu kaucyjnego, który będzie wspomagać selektywne zbieranie odpadów powstałych z tych opakowań. Ze względu na konieczność identyfikacji, opakowania na jakie napoje zostaną objęte systemem kaucyjnym, oraz w związku z zapewnieniem braku rozbieżności interpretacyjnych w ustawie zaproponowano wprowadzenie definicji „opakowania na napoje”. Wskazano, że opakowaniem na napoje jest opakowanie na płyn przeznaczony do bezpośredniego wypicia, bez konieczności poddania go dalszej obróbce, w szczególności woda, sok, nektar, mleko, jogurt i inny pitny produkt mleczny, napój alkoholowy, z wyłączeniem produktów leczniczych - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

- W projekcie ustawy zaproponowano także objęcie systemem kaucyjnym opakowań szklanych na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l, ponieważ już obecnie funkcjonują takie systemy tworzone głównie przez browary. Nie są to jednak systemy uregulowane przepisami prawa oraz nie podlegają ewidencji i sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami. Dlatego będą one wymagały dostosowania się do podstawowych warunków dotyczących systemu kaucyjnego określonych przepisami projektowanej ustawy. Aby projektowany system był efektywny, ważne jest, aby objął szeroką grupę danego rodzaju opakowań. Należy zauważyć, że opakowania szklane na napoje rzadko przekraczają pojemność 1,5l. Jest to więc pojemność, która pozwoli objąć systemem kaucyjnym większość wprowadzających napoje w tego rodzaju opakowaniach - dodają autorzy uzasadnienia.

- Dodatkowo należy pamiętać, że puszki aluminiowe stanowią około 30% opakowań napojowych na rynku polskim. Objęcie tego rodzaju opakowań systemem kaucyjnym spowoduje nie tylko wzrost osiąganych poziomów zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych z aluminium, ale także wpłynie korzystnie ekonomicznie na wprowadzany system kaucyjny oraz zwiększy wygodę dla konsumentów. Dzięki włączeniu puszek aluminiowych do systemu kaucyjnego, zebrane, a następnie poddane recyklingowi będą odpady powstające z tych opakowań, które dziś najczęściej zaśmiecają tereny publiczne - informują.

Cały materiał dostępny jest na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz