Partnerzy portalu
Tarcza nadodrzańska. Kto może ubiegać się o wsparcie? Tarcza nadodrzańska mało popularna wśród firm/fot. PAP/EA

Tarcza nadodrzańska. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Autor: PAP Data: 10 października 2022 09:12

Zaledwie kilku przedsiębiorców złożyło w ZUS wniosek o wsparcie w związku z sytuacją na Odrze - informuje "Rzeczpospolita".

  • Skażenie Odry to cios dla przyrody, ale również spory problem dla przedsiębiorców.
  • Firmy, które ucierpialy najmocniej, mogą od 30 września korzystać z pomocy przewidzianej w rządowej ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.
  • Na razie tylko kilku przedsiębiorców złożyło w ZUS wniosek o wsparcie.

Tarcza nadodrzańska mało popularna wśród firm

"Rzeczpospolita" informuje, że zatrucie Odry to problem dla przedsiębiorców, których działalność jest związana z tą rzeką i dodaje, że ci, którzy ucierpieli najmocniej, mogą od 30 września korzystać z pomocy przewidzianej w rządowej ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

"Zakłada ona wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za sierpień w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przed 31 lipca. Z pomocy mogą skorzystać płatnicy składek (firmy), prowadzący przeważającą działalność pod określonym kodem" - przypomina "Rz". Gazeta zaznacza, że chodzi w szczególności o podmioty z branży gastronomicznej, turystycznej i sportowo-rekreacyjnej.

"Muszą one wykazać jednak m.in. 50-proc. spadek przychodów (w sierpniu w stosunku do jednego z dwóch wcześniejszych miesięcy albo w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego), udokumentować zgłoszenie do ZUS co najmniej jednego ubezpieczonego oraz jednego adresu prowadzenia działalności na terenie nadodrzańskiego powiatu. Okazuje się, że chętnych na razie jest niewielu" - informuje "Rz".

Do tej pory wnioski złożyło 12 podmiotów dla 58 ubezpieczonych. "Jeśli spełnią oni warunki, to potencjalnie w pierwszej transzy ZUS wypłaci około 180 tys. zł pomocy" - podaje "Rzeczpospolita. Jak podkreśla, to o wiele mniej, niż pierwotnie zakładał rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz