Partnerzy portalu
Ukraińcy, Banglijczycy i Białorusini w gastronomii na Warmii i Mazurach Cudzoziemcy, którzy chcą pracować na Warmii i Mazurach zatrudniają się m.in. w gastronomii/fot. Unsplash

Ukraińcy, Banglijczycy i Białorusini w gastronomii na Warmii i Mazurach

Autor: PAP Data: 22 października 2021 14:04

Ukraińcy, Banglijczycy i Białorusini składają najwięcej wniosków o wydanie zgody na pracę na Warmii i Mazurach. Ale jest też spora grupa Filipińczyków czy obywateli Uzbekistanu oraz Gruzji - poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Jak podał rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, w przypadku zezwoleń na pracę nie odnotowujemy przyrostu liczby składanych wniosków w stosunku do roku ubiegłego. W tym roku do 30 września urzędnicy przyjęli 5 tys. 83 wnioski od cudzoziemców. W tym samym czasie w ubiegłym roku przyjęto 5 tys. 388 wniosków.

Cudzoziemcy chcą pracować na Warmii i Mazurach

Największą grupę cudzoziemców, którzy chcą pracować na Warmii i Mazurach, stanowią Ukraińcy. Od początku roku do końca września wnioski o zezwolenie na pracę złożyło do urzędu wojewódzkiego prawie 3 tysiące Ukraińców, po nich największą grupę stanowią Banglijczycy (obywatele Bangladeszu - PAP) - 485 osób, a w dalszej kolejności: Białorusini - 392 osób, Filipińczycy - 124 wnioski, obywatele Uzbekistanu - 117, Gruzji - 113, Indii - 107, Tadżykistanu - 83, Mołdawii - 66, Nepalu - 60, Turkmenistanu - 50, Rosji - 54, Pakistanu - 30 i Turcji - 29.

Są też wnioski obywateli z takich krajów jak Afganistan, Algieria, Kongo, Brazylia, Kenia, Mikronezja, Sudan czy Syria. Ale dotyczą one pojedynczych obywateli tych państw.

Gdzie znajdują zatrudnienie cudzoziemcy?

Cudzoziemcy wskazują, że chcą pracować jako kierowcy, monterzy, pracownicy budowlani, pakowacze. Pracują też w zakładach przetwórstwa mięsa czy warzyw albo w gastronomii.

Jak podkreślił Guzek, sytuacja na polsko-białoruskiej granicy nie ma żadnego wpływu na liczbę procedowanych wniosków o zgodę na pracę w warmińsko-mazurskim urzędzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz