×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ukraińcy łatwo wchodzą na polski rynek pracy. Są zatrudniani m.in. w HoReCa
Ukraińcy często pracują w HoReCa; fot. unsplash.com

Ukraińcy łatwo wchodzą na polski rynek pracy. Są zatrudniani m.in. w HoReCa

Autor: PAP Data: 24 lutego 2023 16:20

W 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Ukraińcy najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży usługowej, hotelarskiej, produkcyjnej, HoReCa czy e-commerce.

Agencja zatrudnienia Personnel Service w rok od wybuchu wojny na Ukrainie zebrała statystyki podsumowujące napływ uchodźców i rynek pracy.

Ukraińcy - pobyt i praca w Polsce

Powołała się na szacunki, wedle których w Polsce przebywa 2,3 mln Ukraińców. Są to zarówno osoby, które przebywały w naszym kraju przed wybuchem wojny, jak i uchodźcy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego ub.r. Z ostatnich danych ZUS wynika, że w styczniu br. w rejestrach PESEL znajdowało się ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, 46 proc. z nich stanowiły kobiety w wieku aktywności ekonomicznej, a ok. 40 proc. dzieci w wieku szkolnym. Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną było w rejestrach ZUS ok. 775 tys. - wskazała agencja.

Według przygotowanego przez nią "Barometru Polskiego Rynku Pracy", 10 proc. Ukraińców planuje przenieść się do Polski na stałe w ciągu najbliższych kilku lat. Częściej plan osiedlenia się w Polsce na stałe mają mężczyźni - 11 proc. wobec 8 proc. kobiet. Głównie są to osoby od 36 do 50 roku życia (14 proc.) oraz pracownicy, którzy byli w Polsce co najmniej trzy razy (13 proc.).

Praca w HoReCa dla Ukraińców

W 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Jak przypomniała agencja, jest to specjalny instrument wprowadzony na mocy specustawy po wybuchu wojny, który miał ułatwiać dostęp do rynku pracy. To się udało - dodała agencja. "Osoby, które chciały, mogły łatwo wejść na rynek pracy. Ukraińcy najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży usługowej, hotelarskiej, produkcyjnej, HoReCa czy e-commerce" - podkreślono.

Z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" wynika, że 42 proc. przedsiębiorstw w Polsce w listopadzie 2022 roku miało w swojej załodze kadrę z Ukrainy. To wzrost o 8 pkt proc. w porównaniu do lutego 2022 roku i o 14 pkt proc. w porównaniu do edycji raportu z 2021 roku. Najwięcej pracowników z Ukrainy pracuje w firmach zatrudniających ponad 250 osób - 57 proc. z nich ma w załodze kadrę ukraińską. W przypadku średnich firm 45 proc. deklaruje zatrudnianie Ukraińców, a w małych co czwarta. Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla - wskazało tak 57 proc. firm.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz