×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ukraińcy pracujący w Zakopanem chcą ściągnąć swoje rodziny. Hotelarze pomogą?
W 2021 r. w województwie małopolskim było zarejestrowanych 78 tys. pracowników z Ukrainy. Fot. Shutterstock

Ukraińcy pracujący w Zakopanem chcą ściągnąć swoje rodziny. Hotelarze pomogą?

Autor: PAP Data: 25 lutego 2022 10:45

Ukraińcy pracujący w sektorze turystycznym w Zakopanem chcą ściągać tu swoje rodziny. Hotelarze deklarują możliwość tymczasowego zakwaterowania rodzin swoich pracowników z Ukrainy - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Małopolska Organizacja Turystyczna analizuje możliwości przyjęcia uchodźców w hotelach.

Niektórzy Ukraińcy pracujący pod Tatrami chcą wracać do swojej ojczyzny, inni wyjechać dalej na zachód.

- Dzisiejszy dzień rozpoczął się w wielu zakopiańskich hotelach płaczem na recepcjach, w kuchniach, w kantorach. Od rana są problemy personalne pracowników z Ukrainy. Są łzy, jest rozpacz spowodowana rosyjską inwazją i brakiem możliwości skontaktowania się z rodzinami. Zapewniamy pracownikom z Ukrainy pomoc, na ile możemy. Pracownicy z Ukrainy pytają o możliwość sprowadzenia do zakopiańskich hoteli swoich rodzin i już kilka hoteli wyraziło takie zgody, aby tymczasowo zakwaterować u siebie rodziny swoich pracowników z Ukrainy - powiedział PAP Wagner.

Cześć pracowników sektora hotelarskiego z Ukrainy deklaruje także chęć wyjazdu, ale nie do swojej ojczyzny, tylko dalej na zachód, do Niemiec, Czech, tam gdzie są już ich rodziny. Jak przekonywał Wagner, taki wyjazd nie jest kierowany efektem finansowym, ale chęcią bycia bezpiecznym, jak najdalej od konfliktu.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że cała ukraińska załoga jednego z zakopiańskich hoteli w czwartek nagle zwolniła się z pracy, argumentując to chęcią powrotu do swojej ojczyzny.

- Deklarujemy nasze zaangażowanie w ramach solidarności z narodem ukraińskim, bo to nasi przyjaciele i współpracownicy. Teraz w pierwszej kolejności najważniejsza jest doraźna pomoc w relokacji rodzin - przekonywał Wagner.

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń powiedział PAP, że organizacja analizuje możliwości małopolskich hoteli, gdyby zapadła decyzja władz o przeznaczeniu obiektów hotelowych dla uchodźców na zasadach komercyjnych.

- Przeprowadzamy analizę zakresie możliwości przyjęcia uchodźców i na jakich zasadach. Sektor usług, w tym turystycznych, jest pierwszym miejscem, który chętnie przyjmie pracowników z Ukrainy - dodał Biedroń.

Z oficjalnych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że w ubiegłym roku w całym województwie było zarejestrowanych 78 tys. pracowników z Ukrainy.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz