Partnerzy portalu
Ukraińskie media: olbrzymi popyt na podrobione certyfikaty covidowe Na Ukrainie wszczęto ponad tysiąc spraw karnych w związku z podrabianiem certyfikatów. covidowych/ fot. Shutterstock

Ukraińskie media: olbrzymi popyt na podrobione certyfikaty covidowe

Autor: PAP Data: 10 listopada 2021 15:14

Ukraińcy masowo otrzymują propozycje zakupu podrobionych certyfikatów covidowych; sądząc ze skali zjawiska popyt na te usługi jest szalony - pisze ukraińska redakcja BBC.

Kupując podrobione certyfikaty, ludzie ryzykują pieniądze, zdrowie i wolność - zauważa serwis w materiale poświęconym ukraińskiemu "czarnemu rynkowi covidowemu".

Większość regionów kraju jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej, gdzie z niektórych usług mogą korzystać tylko osoby posiadające zielony certyfikat covidowy (zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik testu albo zaświadczenie o wyzdrowieniu). Na przykład, wchodząc do restauracji, klient okazuje taki certyfikat członkowi personelu (który również powinien być zaszczepiony).

Wraz z zaostrzeniem restrykcji wzrasta popyt na szczepienie; równolegle rośnie czarny rynek certyfikatów, a sprzedaż kwitnie online i offline - wskazuje BBC.

Według portalu najczęściej próby zakupu certyfikatu kończą się tym, że oszust znika po przelaniu mu części pieniędzy. Jednak co piąta taka "transakcja" dochodzi do skutku.

Zgodnie z danymi policji i ministerstwa ochrony zdrowia według stanu z 2 listopada na Ukrainie wszczęto ponad tysiąc spraw karnych w związku z podrabianiem certyfikatów.

Kary za posługiwanie się podrobionym dokumentem

Za świadome posługiwanie się podrobionym dokumentem grozi kara do 850 hrywien (ok. 130 złotych), areszt do sześciu miesięcy albo ograniczenie wolności do dwóch lat. Zaś za tworzenie i zbywanie sfałszowanych dokumentów medycznych przewidziana jest grzywna w wysokości 17 tys. hrywien (2,6 tys. zł) albo pozbawienie wolności do nawet pięciu lat - informuje BBC.

Jeśli posiadacz podrobionego dokumentu zachorował i zakaził innych, również może ponosić za to odpowiedzialność karną; za to grozi pozbawienie wolności od pięciu do ośmiu lat - wskazuje serwis.

Ukraińskie władze planują zaostrzyć kary za podrabianie i korzystanie ze sfałszowanych certyfikatów. Odpowiednia ustawa przeszła pierwsze czytanie na początku miesiąca.

W pełni zaszczepionych jest ponad 8 z 41 mln mieszkańców kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz