×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ulga sponsoringowa: Co to jest i kto może skorzystać?
Ulga sponsoringowa polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukęfot. unsplash

Ulga sponsoringowa: Co to jest i kto może skorzystać?

Autor: PAP Data: 17 lutego 2022 19:58 | Aktualizacja: 17 lutego 2022 20:04

W ramach ulgi sponsoringowej przedsiębiorcy będą mogli odliczać od podatku dodatkowe 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z "działalność społecznie pożytecznej" - przekazało Ministerstwo Finansów.

Ulga sponsoringowa: Co to?

Resort finansów zaznaczył, że Polski Ład to m.in. zachęta podatkowa dla przedsiębiorców, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR) i wspierają działalność sportową, kulturalną, szkolnictwo wyższe oraz naukę, a przez to "rozwój lokalnych społeczności".

 Ulga sponsoringowa polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę - wskazano.

Zaznaczono, że suma odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym: z pozarolniczej działalności gospodarczej - PIT; z przychodów z innych niż przychody z zysków kapitałowych - CIT.

Ulga sponsoringowa: Kto może skorzystać?

Dodano, że ulga sponsoringowa jest skierowana do przedsiębiorców - podatników PIT osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także do podatników CIT, uzyskujących przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. "Z preferencyjnego rozwiązania będą mogły zatem skorzystać różne grupy firm np. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy też spółki osobowe" - wyjaśniono.

Resort zaznaczył, że w praktyce ulga pozwoli podatnikowi rozliczyć w podatku dochodowym 150 proc. poniesionych kosztów: 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów, 50 proc. jako odliczenie w ramach ulgi.

Według MF w przypadku skorzystania z ulgi sponsoringowej odliczeniu będą podlegały koszty, które nie zostały podatnikowi zwrócone w jakikolwiek sposób. "Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty" - podkreślono. Wyjaśniono, że podatnik korzystający z odliczenia będzie składał w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Ulga sponsoringowa: Przykład

Wskazując na zastosowanie ulgi sponsoringowej resort dał przykład przedsiębiorcy, który finansuje imprezę sportową (zawody sportowe) w zamian za usługi reklamowe. "Poniesiony koszt to kwota 30 tys. zł wynikająca z umowy sporządzonej na piśmie i przelana na rachunek organizatora zawodów sportowych" - wskazano. Wyjaśniono, że przedsiębiorca kwotę 30 tys. zł rozlicza w kosztach uzyskania przychodów. Dodatkowo 15 tys. zł odlicza od podstawy opodatkowania w ramach ulgi.

Przy założeniu, że przedsiębiorca opłaca podatek liniowy według 19 proc. stawki i wykazuje dochód z działalności w kwocie 100 tys. - zyska 2850 zł. "Bez ulgi zapłaci podatek w kwocie 19 tys. zł, a z ulgą - 16 150 zł" - podał resort.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz