×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
USA: Wymóg szczepień powodem odwołania ponad tysiąca lotów?
Piloci zwrócili się do sądu o zablokowanie nakazu szczepień przeciw Covid-19/ fot. Shutterstock

USA: Wymóg szczepień powodem odwołania ponad tysiąca lotów?

Autor: PAP Data: 12 października 2021 09:01 | Aktualizacja: 12 października 2021 09:19

Amerykańskie linie lotnicze Southwest Airlines (SWA) odwołały w miniony weekend ponad 1000 lotów. Branżowy portal Axios zauważył, że nastąpiło to po wniosku pilotów o zablokowanie nakazu szczepień przeciw Covid-19.

Masowe anulowanie lotów

- Linie lotnicze Southwest Airlines z siedzibą w Dallas odwołały w weekend ponad 1000 lotów, pozostawiając pasażerów na lotniskach w całym kraju. Masowe anulowanie lotów nastąpiło po tym, jak piloci linii poprosili sąd o zablokowanie nowego wymogu firmy dotyczącego szczepionki Covid - podał Axios.

Według amerykańskiej firmy FlightAware Tracker, monitorującej m.in. ruch lotniczy, w niedzielę odwołano ponad 25 proc lotów.

Polityka SWA dotycząca szczepień

- Osoby wtajemniczone w zagadnienia łączące się z liniami lotniczymi, a także konserwatyści zastanawiają się, czy odwołania są częścią akcji tzw. sick out (pozorowania chorób) w odpowiedzi na politykę firmy dotyczącą szczepień - zauważył Axios.

Tego rodzaju sugestiom zaprzeczył związek zawodowy pilotów Southwest argumentując, że odwołanie lotów nie wiązało się z planowaną demonstracją pracowników. Jak dodał, nie jest przeciwny szczepieniom, ale firma musi wszcząć negocjacje z pracownikami przed podjęciem takiego kroku.

- Możemy z całą pewnością powiedzieć, że nasi piloci nie uczestniczą w żadnych oficjalnych lub nieoficjalnych akcjach pracowniczych. Nasi piloci będą nadal radzić sobie ze słabym planowaniem kierownictwa SWA, jak również z wszelkimi zewnętrznymi wyzwaniami operacyjnymi - głosi komunikat prasowy związku.

Z kolei zarząd Southwest argumentował, że odwołania i opóźnienia spowodowała niesprzyjająca pogoda i "problemy z kontrolą ruchu lotniczego".

Axios zwrócił uwagę, że żadne inne linie lotnicze nie zostały dotknięte w weekend tak wielkimi kłopotami.

- Linia lotnicza Southwest jest zazwyczaj bardzo aktywna jeśli idzie o obsługę klienta w mediach społecznościowych. Natomiast podczas gdy narastały odwołania i opóźnienia lotów, jej konto na Twitterze milczało na ten temat przez ponad 24 godziny - zauważył Axios.

Nowojorska telewizja NY1 przypomniała, że Biały Dom naciskał na linie lotnicze, aby przystały na wymóg szczepień. Są bowiem kontrahentami federalnymi, otrzymują pieniądze od Departamentu Obrony na obsługę lotów, w tym tych, które tego lata przewoziły do USA uchodźców z Afganistanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz