×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
W Krakowie pracę znalazło ponad 2,6 tys. Ukraińców. Czeka 1,6 tys. ofert - również w gastronomii
W Krakowie czeka 1,6 tys. wolnych miejsc m.in. w branżach usługowej, budowlanej i gastronomicznejFot. Shutterstock

W Krakowie pracę znalazło ponad 2,6 tys. Ukraińców. Czeka 1,6 tys. ofert - również w gastronomii

Autor: PAP Data: 04 maja 2022 10:20

Pracę znalazło ponad 2,6 tys. przybyłych do Krakowa Ukraińców, najczęściej w branży utrzymania czystości, produkcji, branży magazynowej, gastronomicznej i edukacji - wynika z informacji Grodzkiego Urzędu Pracy.

- Obecnie największą barierą w zatrudnieniu uchodźców jest brak znajomości języka polskiego - podkreślił dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (GUP) Marek Cebulak, cytowany w środowej informacji.

Jak przekazał, w mieście pracę rozpoczęło już ponad 2,6 tys. osób z Ukrainy, ale każdego dnia ta liczba się zwiększa.

- Najczęściej znajdują pracę w branży utrzymania czystości, produkcji, branży magazynowej, gastronomicznej oraz edukacji - wymienia Cebulak.

I dodaje: - Natomiast najrzadziej zatrudniani zostali jako adwokaci, aktorzy, personel medyczny, programiści czy dyrektorzy. 

Na rosnące potrzeby rynku odpowiedzieli przedsiębiorcy, którzy deklarują chęć zatrudnienia przybyłych z Ukrainy. Jak przekazał urząd, obecnie instytucja ma do zaoferowania 1,6 tys. wolnych miejsc m.in. w branżach usługowej, budowlanej, gastronomicznej oraz związanej z transportem, spedycją i logistyką. Poszukiwani są też opiekunowie osób starszych i doradcy klienta.

Aby rozwiązać problem braku znajomości języka, który często staje na przeszkodzie w podjęciu pracy, krakowski GUP planuje przeprowadzić pilotażowy kurs - w "Szkoleniu z języka polskiego dla obywateli Ukrainy - podstawy komunikacji w życiu codziennym" weźmie udział 60 osób; w środowisku akademickim urząd szuka partnera do realizacji tego przedsięwzięcia.

Urząd uruchomił też dwa punkty obsługi cudzoziemców - jeden z nich w siedzibie przy ul. Wąwozowej 34, a drugi w TAURON Arenie Kraków.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz