×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
W najbliższych dniach możliwe ostateczne decyzje ws. cen nawozów
Premier Morawiecki: W najbliższych dniach możliwe ostateczne decyzje ws. cen nawozów/ fot. PAP/Marcin Obara

W najbliższych dniach możliwe ostateczne decyzje ws. cen nawozów

Autor: PAP Data: 30 sierpnia 2022 14:09

Ministrowie rolnictwa i aktywów przedstawili rządowi propozycje, dotyczące stabilizacji cen nawozów, ale ostatecznych decyzji co do kształtu mechanizmu jeszcze nie ma - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. W najbliższych dniach będzie to możliwe.

W najbliższych dniach możliwe ostateczne decyzje ws. cen nawozów

Premier Morawiecki na konferencji prasowej przypomniał, że kilka dni temu zlecił wicepremierom: ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi i aktywów państwowych Jackowi Sasinowi wypracowanie rozwiązań. Jak wyjaśnił, we wtorek Kowalczyk i Sasin zaprezentowali pewne propozycje. "Jeszcze ostatecznych decyzji, co do kierunków tych rozwiązań nie przedstawili. Sądzę, że w najbliższych dniach będzie to możliwe" - zaznaczył Morawiecki.

Mamy rekordowe ceny gazu, przy których tona nawozu kosztowałaby 6-7 tys. zł, co jest poziomem abstrakcyjnym - stwierdził Morawiecki. "Jeżeli trzeba będzie, to na kolejny sezon (...) będziemy kształtowali odpowiednie programy, by zareagować na taką sytuację" - powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, "nie chcemy proponować rozwiązań, z których skorzysta przedsiębiorca zagraniczny.(...) Sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich przedsiębiorców". Dlatego skonstruowanie mechanizmu jest zadaniem dość skomplikowanym i dał wicepremierom "chwilę, by się jeszcze nad tym zastanowić" - dodał.

W ubiegłym tygodniu ze względu na wysokie ceny gazy produkcję nawozów azotowych wstrzymały zakłady należące do Grupy Azoty oraz Anwil należący do PKN Orlen. W poniedziałek Orlen ogłosił, że Anwil wznawia produkcję nawozów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz