×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
W portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 mld zł. Dlaczego?
Zerowy VAT na żywność przedłużony. Jakich produktów dotyczy?/fot. shutterstock

W portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 mld zł. Dlaczego?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 30 listopada 2022 16:14

- W walce z inflacją i kryzysem wywołanym przez Rosję, najważniejsze jest dla nas ochronić portfele Polaków. Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku - informuje Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów przedłuża obniżoną stawkę VAT na produkty żywnościowe

Zawirowania na rynkach światowych, zerwane łańcuchy dostaw i przede wszystkim wysokie ceny energii, spowodowane rosyjskim szantażem energetycznym, zwiększyły inflację na całym świecie – w szczególności w Europie.

Polski rząd chwali się, że podjął konkretne działania, by ochronić portfele Polaków. 

- Dziś, nadal jesteśmy poddani zewnętrznej presji kryzysu energetycznego, dlatego  zdecydowaliśmy się przedłużyć zerowy VAT na żywność do pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% - w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Trwający kryzys światowy, który jest wielkim wyzwaniem, musi być zwalczony metodami prospołecznymi. W to wierzymy. To jest nasze credo, polityka społeczna musi być utrzymana, działania osłonowe muszą osłonić tych, których mniej stać na walkę z inflacją – powiedział premier Mateusz Morawiecki

W Polsce, dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 miliarda złotych (od 1 lutego 2022 roku).

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji - zapewnia MF.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz