×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wariant omikron wymyka się testom
Omikron wymknie się testom/ fot. PAP/DPA/Frank Rumpenhorst

Wariant omikron wymyka się testom

Autor: PAP Data: 14 stycznia 2022 08:39

Adam Niedzielski, minister zdrowia przewiduje w piątej fali do 100 tys. zakażeń dziennie. Żeby wykryć ich tyle, potrzeba co najmniej pół miliona testów dziennie. Rząd nie wyjaśnia jak zamierza to zorganizować - informuje "Gazeta Wyborcza".

Omkron: Testy na COVID

"W Polsce możemy się spodziewać ok. 100 tys. przypadków na dzień, choć eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego mówią nawet o 150 tysiącach. By wykryć tak dużą liczbę zakażeń, trzeba przeprowadzić przynajmniej 500-600 tys. testów dziennie. Taka liczba testów genetycznych w kierunku koronawirusa jest możliwa do wykonania w ciągu doby" - informuje gazeta.

Według innych diagnostów - laboratoria wykonujące testy genetyczne mogą ich robić ok. 200 tys. na dobę. "Nawet jeśli przyjąć założenie, że mogą zwiększyć liczbę badanych próbek, to na pewno nie uda im się przeprowadzić więcej niż 300 tys. testów na dobę" - pisze dziennik. Podaje też przykład Niemiec, gdzie laboratoria już są przeciążone, a rząd zastanawia się czy nie ustalić, kto będzie miał pierwszeństwo w testowaniu.

Pytanie czy liczba dostępnych testów będzie wystarczająca.

"Pod koniec grudnia apteki miały w swoich magazynach 305 tys. testów. Na samym początku stycznia było to 407 tys., a dane z 11 stycznia mówią już o 500 tys. zgromadzonych w zapasach testów" - podaje gazeta, zaznaczając, że są to dane od prywatnej firmy PEX Pharma Sequence, która monitoruje zaopatrzenie w aptekach.

COVID niczym grypa?

"A może w sytuacji niewydolności systemu diagnozowania z testów w ogóle zrezygnować?" - zastanawia się GW. Dodaje, że takie rozwiązanie rozważa Hiszpania.

Wówczas COVID-19 byłby traktowany podobnie jak grypa, w której liczbę zachorowań szacuje się - podobnie jak w Polsce robi to sanepid - na podstawie danych zbieranych od lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz