Węgrzy chce się zaszczepić trzecią dawką przeciw Covid-19 Blisko połowa Węgrów chce się zaszczepić trzecią dawką przeciw Covid-19/ fot. shutterstock

Węgrzy chce się zaszczepić trzecią dawką przeciw Covid-19

Autor: PAP Data: 03 sierpnia 2021 14:44

Niemal połowa Węgrów chciałaby się zaszczepić przeciw Covid-19 trzecią dawką, ale ponad 30 proc. ankietowanych w ogóle się nie zaszczepiło i nie zamierza tego zrobić – wynika ze wspólnego sondażu ośrodka Pulzus Kutato i portalu napi.hu.

Na pytanie o to, czy chcieliby zostać zaszczepieni trzecią dawką przeciw Covid-19, 20 proc. respondentów odpowiedziało "tak, jeszcze w tym roku", 19 proc. - "tak, najszybciej jak to możliwe", a 8 proc. - "tak, w przyszłym roku".

31 proc. badanych zadeklarowało, że dotąd się nie zaszczepiło przeciw Covid-19 i nadal nie zamierza. 22 proc. ankietowanych uznało, że nie potrzebuje kolejnych dawek.

Najwięcej chętnych do kolejnego szczepienia było w Budapeszcie (58 proc.), zaś najmniej w mniejszych miastach (40 proc.). W zależności od miejsca zamieszkania różnił się też odsetek odrzucających w ogóle szczepienie przeciw Covid-19. Najmniej przeciwników było w Budapeszcie (20 proc.), a najwięcej na wsi (39 proc.).

Sondaż przeprowadzono na próbie 1000 osób.

Od 1 sierpnia można się na Węgrzech zgłaszać na trzecią dawkę szczepienia przeciw Covid-19. Z zestawienia przygotowanego przez dziennik "Nepszava" wynika, że chętne są przede wszystkim osoby, które poprzednio otrzymały chiński preparat Sinopharm.

Na portalu medRxiv w lipcu opublikowano badanie, z którego wynika, że 25 proc. osób powyżej 60. roku życia zaszczepionych na Węgrzech Sinopharmem nie wykształciło przeciwciał. W przypadku Pfizera nie stwierdzono ani jednego takiego przypadku.

Jak na razie zaszczepiono na Węgrzech przeciw Covid-19 co najmniej jedną dawką ponad 5 mln 628 tys. osób (na ponad 9,7 mln mieszkańców), zaś obiema - ponad 5 mln 453 tys. Stosowano w sumie sześć preparatów - oprócz zachodnich także Sinopharm i rosyjski Sputnik V.

 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz