Partnerzy portalu
Włosi marzą o białym Bożym Narodzeniu Włosi marzą o białym Bożym Narodzeniu, lokalne władze chcą uratować Święta/ fot. shutterstock

Włosi marzą o białym Bożym Narodzeniu

Autor: PAP Data: 15 listopada 2021 08:30

Włosi marzą o białym Bożym Narodzeniu, czyli w białej strefie, bez restrykcji ograniczających ich swobodę świętowania. I właśie po to, by "uratować" Święta lokalne władze wprowadzają już teraz restrykcje w celu zahamowania czwartej fali pandemii, choć sytuacja jest lepsza niż w innych krajach.

Od Bolzano na północy Włoch po Katanię na Sycylii burmistrzowie miast i miasteczek wydają rozporządzenia, przewidujące na przykład skrupulatne kontrole na świątecznych jarmarkach i nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

Włosi marzą o świętach bez restrykcji. Lokalne władze mają odpowiedź

Lokalne restrykcje wzmacniają ogólnokrajowe przepisy, przede wszystkim dotyczące stosowania przepustek sanitarnych w wielu miejscach publicznych.

Podejmowane są różne starania, by spełnić oczekiwania obywateli, którzy chcą wolności w Boże Narodzenie, w przeciwieństwie do lockdownu w zeszłym roku. Generalnego lockdownu nie będzie - zapewniają jednocześnie przedstawiciele ministerstwa zdrowia. Nie wyklucza się jednak podziału kraju na strefy w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Obecne ograniczenia i nakazy w celu "uratowania" Świąt wyprzedzają decyzje, jakie ma podjąć rząd w w grudniu w związku z oczekiwanym znacznym wzrostem zakażeń na przełomie roku.

W Rzymie znów wzmocniono kontrolę szczególnie uczęszczanych placów i rejonów. Przewiduje się ich odgradzanie, by ograniczyć napływ, gdyż jest tam już dużo ludzi.

Podobne kroki ograniczające dostęp do popularnych miejsc mają wprowadzić władze Neapolu, gdzie tłumy gromadzą się w ciasnych uliczkach historycznego centrum. Region Kampania jest jedynym w kraju, gdzie utrzymany został nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Od listopada jest on bardziej skrupulatnie egzekwowany.

Pod szczególnym nadzorem znalazły się otwierane w tych dniach świąteczne targi. W Trydencie, Bolzano i w okolicznych miasteczkach wstęp możliwy będzie tylko z przepustką sanitarną. Każdy po jej okazaniu otrzyma przy wejściu bransoletkę jako potwierdzenie kontroli. Dodatkowo w Bolzano zmniejszono liczbę świątecznych straganów o jedną trzecią, by i w ten sposób nie dopuścić do tłoku.

W Weronie na bożonarodzeniowych targach wprowadzono nakaz noszenia maseczek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz