×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wracają obostrzenia. Nowe limity w gastronomii
Adam Niedzielski, minister zdrowia/ fot. PTWP

Wracają obostrzenia. Nowe limity w gastronomii

Autor: www.horecatrends.pl Data: 29 listopada 2021 13:28 | Aktualizacja: 29 listopada 2021 14:19

W związku z rozkręcająca się IV fala koronawirusa w naszym kraju, polski rząd podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń. Adam Niedzielski, minister zdrowia powiedział, co nas czeka.

Koronawirus - nowe obostrzenia

 Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej  mówił, że jesteśmy w apogeum czwartej fali. - Spodziewamy się, że albo te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na stabilnym poziomie, oczywiście myślimy też o optymistycznym scenariuszu, że liczba zakażeń będzie spadała - mówił.

Dlatego Adam Niedzielski poinformował, że w związku z pojawieniem się nowej mutacji omikron rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń. 

- Pakiet składa się z dwóch elementów. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacjami ECDC wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugim elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od 8. dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział Niedzielski.

Pakiet dotyczy również ograniczenia krajowe. 

- Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach oraz obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach - zapewnił Adam Niedzielski.

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, wśród ograniczeń znajdą się m.in. limity dotyczące organizowania imprez rodzinnych i masowych.

W uroczystościach nie będzie mogło wziąć udziału więcej niż 100 osób. Obecnie jest to 150. Dotyczy to np. wesel i innych uroczystości rodzinnych. Maksymalnie 100 osób będzie również mogło bawić się na dyskotekach -  wcześniejszy limit wynosił 150 uczestników. Imprezy masowe na świeżym powietrzu nie mogą z kolei gromadzić więcej niż 250 uczestników. Obecnie jest to 500.

Regulacje obowiązują od 1 do 17 grudnia.
 

 
 
 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz