Partnerzy portalu
Wskaźniki koniunktury w gastronomii i handlu GUS: jakie wskaźniki koniunktury w handlu i gastronomii?/ fot. unsplash.com

Wskaźniki koniunktury w gastronomii i handlu

Autor: PAP Data: 21 maja 2021 12:37

W maju wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury w większości obszarów gospodarki kształtują się na wyższym poziomie niż w kwietniu.

We wszystkich badanych obszarach odnotowuje się poprawę składowych „prognostycznych”, a w większości sektorów – również „diagnostycznych” - informuje GUS.

HANDEL HURTOWY

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 4,4 - wyższym niż w kwietniu (plus 1,3).

HANDEL DETALICZNY

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 0,4 - wyższym niż przed miesiącem (minus 8,3).

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w maju na poziomie minus 12,9 wobec minus 39,2 w kwietniu. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 13,4) niż jednostki gastronomiczne (minus 10,9).

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 13,0 - zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem (plus 11,7).

FINANSE I UBEZPIECZENIA

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w maju na poziomie plus 5,6 - wyższym od sygnalizowanego w kwietniu (plus 0,2).

PRZETWÓRSTWO PRZEMYSŁOWE

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 0,3 - wyższym niż w kwietniu (minus 4,0).

BUDOWNICTWO

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 8,4 - wyższym od notowanego w kwietniu (minus 13,7).

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz