×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wzrost płacy minimalnej. Dla pracowników gastronomii i hotelarstwa to dobra wiadomość
Wzrost płacy minimalnej oznacza, że więcej zarabiać będą m.in. pracownicy gastronomii i hotelarstwa. Fot. Shutterstock

Wzrost płacy minimalnej. Dla pracowników gastronomii i hotelarstwa to dobra wiadomość

Autor: KG/horecatrends Data: 14 września 2022 10:35

W 2023 roku ma mieć miejsce podwójna podwyżka płacy minimalnej - w styczniu do 3490 zł brutto, a w lipcu do 3600 zł. Przedsiębiorcy krytycznie oceniają plan zwiększania świadczeń, ale zmiana będzie korzystna dla pracowników gastronomii i hotelarstwa.

  • Zdaniem pracodawców wzrost płacy minimalnej w obliczu obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej będzie w niektórych firmach oznaczał decyzje o zwolnieniach
  • Zwiększenie kwot minimalnego wynagrodzenia wpłynie na koszty zatrudnienia pracowników - co przeniesie się na zwiększenie cen oferowanych usług i towarów
  • Według eksperta rynku pracy zmiany na pewno wpłyną pozytywnie na pensje pracowników nisko uposażonych
  • Należy spodziewać się, że więcej zarabiać będą pracownicy gastronomii, hotelarstwa, ochrony, opieki społecznej

- Wszyscy jesteśmy zwolennikami tego, by płacić pracownikom jak najwięcej. Nie możemy jednak robić tego na ślepo i bez zwracania uwagi na konsekwencje zmian dla całej gospodarki. Skokowy wzrost płacy minimalnej oznaczać będzie dalszą polaryzację wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. To także utrudnienie możliwości działania branżom sezonowym oraz tym, którzy zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Krytycznie odnosimy się także do pomysłu, by płace minimalną podnosić dwa razy w roku.

- Będzie to napędzało żądania pracowników, by siatki płac zmieniały się jeszcze częściej niż dotychczas, a już teraz dostajemy sygnały o tym, że niektórzy mają oczekiwania, by podnosić im wynagrodzenia co kwartał - wskazuje Hanna Mojsiuk.

2023 zapowiada się na ''rekordowy'' rok 

W opinii pracodawców skokowy wzrost płacy minimalnej w obliczu obecnej, trudnej do przewidzenia przyszłości gospodarczej, będzie dla niektórych firm generatorem decyzji o zwolnieniach.

- W 2023 roku w Polsce wszystko będzie rekordowe. Rekordowa płaca minimalna, rekordowe ceny za prąd, gaz i za ogrzewanie, rekordowa inflacja, rekordowy czas oczekiwania na dostawy surowców do produkcji. Szkoda tylko, że wspomniane rekordy nie padają jeżeli chodzi np. o wspieranie przedsiębiorców czy ułatwianie nam prowadzenia działalności gospodarczej. Polski Rząd podnosząc skokowo płace minimalną zachowuje się jakby kryzys wynikający z inflacji, wojny i gigantycznego wzrostu cen zupełnie nie istniał. Przedsiębiorca ma mieć pieniądze na opłaty za media, na wysokie pensje, a na dodatek ma jeszcze rozwijać się i oferować konkurencyjne usługi i produkty - podkreśla prezes Izby.

Jak podwyżka płacy minimalnej wpłynie na rynek pracy?

Eksperci rynku pracy wskazują, że planowana podwyżka płacy minimalnej odbije się na sytuacji w niektórych sektorach gospodarki.

- Nie ma już reguły w jakich zawodach zarabia się najniższą krajową. Zmiany na pewno wpłyną pozytywnie na pensje pracowników nisko uposażonych. Należy spodziewać się, że więcej zarabiać będą pracownicy gastronomii, hotelarstwa, ochrony, opieki społecznej - mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy.

Anna Sudolska uważa, że będziemy obserwować dalsze spłaszczenie pensji w administracji i sektorze publicznym.

- Spodziewam się, że w niektórych przypadkach pracownicy tacy jak np. woźni czy sprzątacze dogonią wynagrodzeniami nauczycieli, pracowników socjalnych czy pracowników kultury. Im większa dysproporcja w wynagrodzeniach, tym większy exodus specjalistów z sektora publicznego do prywatnego. Niedługo w urzędach nie będzie komu pracować - mówi ekspertka.

Wzrost płacy minimalnej - co to oznacza dla pracodawców?

Podwyżkę stawek minimalnego wynagrodzenia istotnie odczują pracodawcy oraz nowi przedsiębiorcy.

- Młode firmy płacą przez okres 24 tzw. preferencyjny ZUS, którego podstawą jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia a więc w roku 2023 czeka te firmy dwukrotna podwyżka, która w skali roku będzie kosztowała je ponad 600 zł. Zwiększenie kwot minimalnego wynagrodzenia dotknie również pracodawców, którym wzrosną koszty zatrudnienia pracowników a to może przynieść na zwiększenie cen oferowanych usług i towarów. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż podwyżki wynagrodzenia minimalnego mogą być kolejnym czynnikiem zwiększającym inflację - wyjaśnia Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy Żak Legal Support Office.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz