×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zagraniczne sieci gastronomiczne wciąż w Rosji - dlaczego zostają?
Nie wszystkie zagraniczne sieci gastronomiczne zdecydowały się na wyjście z tego kraju; fot. shutterstock.com

Zagraniczne sieci gastronomiczne wciąż w Rosji - dlaczego zostają?

Autor: Paulina Piwowarek Data: 15 lutego 2023 14:50

Rosjanie wciąż mogą skorzystać z ofert sieciowych restauracji i barów zachodnich marek, ponieważ nie wszyscy zdecydowali się na wyjście z tego kraju - jak McDonald's. A jeśli nawet zmienią zdanie to będą musiały stawić czoła kolejnemu wyzwaniu: Kreml chce sprawić, że wyjście z Rosji będzie trudniejsze i - przede wszystkim - droższe.

Dlaczego koncerny wstrzymują decyzje o wyjściu z Rosji?

Wielkie firmy spożywcze, handlowe czy gastronomiczne, które podjęły decyzję o pozostaniu w Rosji, mają do osiągnięcia skomplikowaną równowagę: muszą chronić swoje wyniki finansowe i lokalny personel i nie dać się skompromitować, nawet jeśli płacą podatki Kremlowi - podaje Bloomberg.

Wiele z nich nie chce, aby ich majątek wpadł w ręce prokremlowskich potentatów lub państwa rosyjskiego. Firmy mogą być po prostu znacjonalizowane, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślał nie raz, że takie są właśnie przepisy dotyczące ochrony pracowników.

McDonald's wyszedł z Rosji

Niewiele firm było tak stanowczych jak McDonald's, który sprzedał swoje rosyjskie restauracje lokalnemu inwestorowi w maju 2022 r. Ale takie posunięcie nie jest już teraz wcale proste: jest mniej potencjalnych nabywców, którzy nie podlegają sankcjom, a Kreml coraz bardziej niechętnie zatwierdza sprzedaż zachodnich aktywów.

Rząd zmienił przepisy i teraz wymaga sporych zniżek i przecen na każdą sprzedaż firmy czy zakładu - nawet do 50 proc. wartości. Odnosząc się do dodatkowych kosztów wyjścia, Pieskow powiedział, że "rynek jest, jaki jest" i dodał, że "firmy wychodzą zgodnie z określonymi warunkami rynkowymi".

Lista wstydu - sieci gastronomiczne w Rosji

Już w styczniu 2023 r. brukselski think-tank Eurointelligence alarmował, że większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji po rozpoczęciu agresji na Ukrainę.

Profesor Jeffrey Sonnenfeld wraz ze swoim zespołem badawczym z Uniwersytetu Yale opracowali wraz z początkiem agresji Rosji na Ukrainę listę firm, które nie zdecydowały się na wyjście z rosyjskiego rynku. Dokument określono mianem "listy wstydu". Na liście są również firmy, które zdecydowały się zawiesić swoją działalność w Rosji.

Ta lista jest stale aktualizowana. Jak zapewniają autorzy, pierwotnie była to lista firm, które „wycofały się” i „zostały”. Teraz jest podzielona według 5-stopniowej skali, która ocenia zaangażowanie firm w Rosji.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 12 lutego 2023 r. Na liście znajduje się około 1200 firm (na początku rosyjskiej agresji było to zaledwie 100 firm).

Lista wstydu - sieci gastronomiczne, które przeciwstawiają się żądaniom wycofania się z Rosji

Według naukowców z Yale, 210 firm przeciwstawia się żądaniom wycofania się lub ograniczenia działalności w Rosji. Są wśród nich Hard Rock Cafe, pizzerie Sbarro czy TGI Fridays lub Cofix Coffee.

Sieci HoReCa na "liście wstydu"

Kolejna sekcja nazwana „Buying time” na liście to 164 firmy, które wstrzymują nowe inwestycje, zawieszają rozwój i działania marketingowe przy jednoczesnym istnieniu na rynku. Są tu Domino's Pizza, Accor, Hilton i Subway.

W kolejnej sekcji znalazły się firmy (149), które zdecydowały się na ograniczenie bieżącej działalności. To - jak zaznaczają badacze z Yale - firmy, które ograniczają niektóre znaczące operacje biznesowe, ale kontynuują inne... Są tu m.in.: Coca-Cola (nadal obsługuje niektóre sieci gastro w Rosji, jak Costa Coffee) czy Yum! Brands (operator sieci pizza hut czy KFC), który wstrzymał działalność firmowych restauracji i nowych inwestycji w Rosji, ale oficjalnie nie opuścił tego rynku. Podobnie właściciel Dunkin' Donuts, który zdecydował się wstrzymać wsparcie korporacyjne dla franczyzobiorców.

Firmy, które zawiesiły biznes w Rosji lub opuściły ten rynek

W kolejnej sekcji na liście znalazły się firmy, które zawiesiły swoje biznesy w Rosji (działalność i/lub eksport). Znalazło się tam 497 firm. To – jak tłumaczą autorzy – firmy, które zawieszają operacje, zachowując jednocześnie otwartą opcję powrotu w przyszłości.

Firmy gastro w tej części listy to: KFC i Papa Johns (obie sieci wstrzymały wsparcie korporacyjne dla franczyz), Marriott.

W sekcji A, która zawiera firmy całkowicie wstrzymujące rosyjskie zamówienia lub całkowicie wycofujące się z Rosji znalazło się 515 firm. 

Sieci gastronomiczne, które całkowicie zamknęły swoje biznesy w Rosji to m.in. McDonald's, Starbucks, AmRest, Autogrill, Intercontinental Hotels, restauracja Jamiego Olivera. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz