Partnerzy portalu
Zmiany w obostrzeniach. HoReCa znów pominięta Adam Niedzielski, minister zdrowia

Zmiany w obostrzeniach. HoReCa znów pominięta

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedzał co czeka nas przed Majówką w kwestii obostrzeń.

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 21 kwietnia 2021 13:37

- Apogeum, jeśli chodzi o liczbę zakażeń trzeciej fali, mamy za sobą - zapewnił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Analizując sytuację patrzymy na regiony Polski. Widzimy wyraźny spadek zakażeń na 100 tys. we wszystkich regionach. Jednak nadal mamy regiony, gdzie sytuacja jest trudna. Do tych regionów należy woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. Lepsza sytuacja wydaje się w woj. podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim - zapewniał Adam Niedzielski.

Dlatego obostrzenia, które będą obowiązywać od 26 kwietnia będą różne - w zależności od regionów naszego kraju.

W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim polski rząd utrzymał obostrzenia.

- W pozostałych województwach od 26 kwietnia przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 szkół podstawowych. Przywracamy funkcjonowania zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, urody - dodał Niedzielski.

Minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi bardziej szczegółowy plan - na cały maj. Adam Niedzielski podkreślił, że chodzi m.in. o branżę gastronomiczną, o wesela a także komunie.

Łagodzenie obostrzeń w 11 województwach – salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót do szkół

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne - od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

Częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych - od 26 kwietnia dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na naukę hybrydową.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny 

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja 

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura 

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. (Zobacz również: Lockdown - kto może korzystać z hoteli i noclegów?)

 

Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz