Partnerzy portalu
Argentyńska uczta na dachu w ramach Neo(n) Bistro W najbliższy weekend Chef Martin Gimenez Castro zabierze wszystkich gości do słonecznej Argentyny w ramach pop-upowej restauracji zero waste Neo(n) Bistro. / fot. materiały prasowe

Argentyńska uczta na dachu w ramach Neo(n) Bistro

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 16 lipca 2021 12:14

W najbliższy weekend Chef Martin Gimenez Castro zabierze wszystkich gości do słonecznej Argentyny w ramach pop-upowej restauracji zero waste Neo(n) Bistro.

Przed nami kolejny weekend z kulinarnymi doznaniami odbywającymi się na dachu Hotelu Novotel. W tym tygodniu specjalne, prawdziwie argentyńskie menu zostało przygotowane przez Martina Gimeneza Castro. To nie tylko Chef Kuchni i restaurator, ale dla wielu autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej specjalizujący się w autorskiej kuchni South American Modern (połączenie najlepszych ryb, owoców morza i mięs, a także temperamentu i nowoczesnych technik kulinarnych). Swoje doświadczenie zdobywał w Ameryce Południowej oraz w USA, gdzie brał udział w prestiżowych konkursach np. James Beard Foundation. W Warszawie prowadzi restaurację Fine Dining - Ceviche Bar. Martin jest także znany jako zwycięzca I edycji polskiego programu Top Chef, najlepszy szef obcokrajowiec w Warszawie oraz Szef Jutra w Gault & Millau.

Tuńczyk z koglem moglem i pudrem z siana? Okoń z salsą verde i bodem? A może szczęka hamachi z sosem XO? To wszystko w dwie lipcowe noce 16 i 17  w centrum Warszawy.  

O Neo(n) Bistro

Neo(n) Bistro jest pierwszą próbą po-lockdownowej redefinicji fine diningu. To seria kolacji wiodących polskich Chefów organizowanych przez twórców Nocnego Marketu oraz Festiwali Restaurant Week i Fine Dining Week. Kolacje będą odbywać się od lipca do września 2021 r na dachu hotelu Novotel przy ulicy Parkingowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz