Partnerzy portalu
Jarmark Świętojański w Krakowie nie odbędzie się tym roku Jarmark Świętojański w Krakowie nie odbędzie się tym roku; fot. shutterstock

Jarmark Świętojański w Krakowie nie odbędzie się tym roku

Autor: PAP Data: 28 maja 2021 14:46

W tym roku – podobnie jak w 2020 nie będzie w Krakowie Jarmarku Świętojańskiego, który od lat odbywał się na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą – poinformowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.

U stóp Wawelu przez kilka dni stały stragany kupców oraz warsztaty rzemieślników m.in.: powroźniczy, stolarski, ceramiczny, płatnerski, wytwarzania świec. Uczestnicy tego wydarzenia za sprawą alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy mogli przenieść się w czasy renesansu.

Głodni mogli posilić się potrawami przygotowanymi według dawnych receptur, a najmłodsi zdobyć patenty np. ucznia alchemika, tropiciela legend, kartografa czy zielarza. Podczas jarmarku odbywały się prezentacje musztry, walk rycerskich, żonglerki chorągwiami, pokazy tańców i mody, spektakle oraz koncerty muzyki renesansowej.

"Sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż jest poważna, dlatego zdecydowaliśmy się na odwołanie tegorocznej edycji Jarmarku Świętojańskiego. Organizacja imprezy masowej dla kilkudziesięciu tysięcy osób wciąż, niestety, nie jest w obecnych warunkach możliwa, a przede wszystkim nie jest bezpieczna dla jej uczestników oraz organizatorów" - podkreśla dyrektor KBF Izabela Błaszczyk.

Z jarmarkiem żegnają się Róża i Mariusz Wollny, którzy przez dziesięć edycji tego wydarzenia odpowiadali za jego program. "Przykro nam, że znów nie zobaczymy się w tym roku. To chyba już koniec naszej wspólnej jarmarcznej przygody. Cieszymy się, że aż dziesięć razy wspólnym wysiłkiem stworzyliśmy tak fajną imprezę. Kosztowało nas to mnóstwo pracy i nerwów, ale było warto, jeśli Wam się podobało, pozostawiło miłe wspomnienia i trochę wiedzy. Dziękujemy uczestnikom oraz organizatorowi, czyli KBF, a także wszystkim rekonstruktorom. Bez Was nic by się nie udało" - podkreślili cytowani w komunikacie prasowym Róża i Mariusz Wollny.

Krakowskie Biuro Festiwalowe dziękuje Róży i Mariuszowi Wollnym za zaangażowanie a bractwom rycerskim, rekonstruktorom i jarmarcznikom za uczestnictwo w wydarzeniu. Na razie nie wiadomo, czy odbędzie się ono za rok.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz